Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku sa začalo, prvú vakcínu dostal profesor Krčméry (video)

COVID 19: Prvé očkovanie na Slovensku
Infektológ Vladimír Krčméry (vľavo) bol prvým zaočkovaným Slovákom proti COVID-19. 26. december 2020 Foto: SITA/Martin Havran
  • aktualizované 26. decembra 20:26

V sobotu večer na Slovensku odštartovalo očkovanie proti koronavírusu a prvým zaočkovaným bol profesor Vladimír Krčméry.

Viac o téme: Koronavírus

„Som rád, že prvým, ktorý bude zaočkovaný, je pán profesor Vladimír Krčméry. Človek, ktorý bojoval s epidémiami aj na iných miestach sveta, človek, ktorý zasvätil svoj život za záchranu životov iných. Som rád, že bude vzorom pre všetkých nás,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) na tlačovom brífingu vo Fakultnej nemocnici v Nitre.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Epidemiologička Zuzana Krištúfková v tejto súvislosti uviedla, že vakcínou od firiem BioNTech a Pfizer boli vo svete očkované milióny osôb. Podľa nej niet pochýb o tom, že vakcíny sú bezpečné. „Je na každom z nás, ako sa rozhodneme. My členovia konzília, ideme do toho,“ povedala Krištúfková.

Minister zdravotníctva dodal, že očkovanie bude pokračovať v nedeľu 27. decembra v nemocniciach v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Nitre. O 10:00 bude v bratislavskej Univerzitnej nemocnici v Ružinove zaočkovaná aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ministri a ďalší predstavitelia Národnej rady SR.

Okrem Krčméryho boli zaočkovaní aj ďalší členovia konzília a tiež minister zdravotníctva Marek Krajčí. Prvé vakcíny proti ochoreniu COVID-19 prišli na Slovensko v sobotu 26. decembra.

Video: Prvé očkovanie proti COVID-19 na Slovensku

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

O dodávke prvých vakcín na Slovensko informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vo svojom profile na sociálnej sieti. Transport aj otvorenie a uskladnenie vakcín sa uskutočnilo za prísnych teplotných a bezpečnostných podmienok.

Na preberaní prvých vakcín sa v sobotu zúčastnila riaditeľka štátneho ústavu Zuzana Baťová. ŠÚKL tiež informoval, že vakcíny sa uskladnili v termoboxe vo Fakultnej nemocnici v Nitre, konkrétne balenia boli otvorené a liekovky vybrané na rozmrazovanie.

„Celý proces bol vopred organizovaný a naplánovaný, od otvorenia termoboxu po uskladnenie vakcín prešli menej ako 3 minúty. Môžeme potvrdiť, že všetko je pripravené na očkovanie,“ spresnil ŠÚKL.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek KrajčíVladimír KrčméryZuzana BaťováZuzana ČaputováZuzana Krištúfková
Firmy a inštitúcie BioNTechPfizerŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv