Prvé vakcíny proti COVID-19 budú v Európskej únii už do Vianoc, tvrdí von der Leyenová

V prvej etape dostane prednosť zhruba 2,5 milióna ľudí, vrátane klientov a zamestnancov domovov dôchodcov a zdravotníkov.
Španielsko očakáva dodávku ďalších 350-tisíc vakcín. Foto: ilustračné, GettyImages

V Európskej únii (EÚ) by mohli prví občania podstúpiť vakcináciu proti novému koronavírusu už do Vianoc, skonštatovala predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Zároveň však upozornila, že členské štáty musia urgentne pripraviť ich logistické siete na uvoľnenie miliónov dávok vakcín.

Členské štáty sa musia pripraviť

Von der Leyenová v súvislosti s vakcínou povedala poslancom Európskeho parlamentu, že už je vidieť „svetlo na konci tunela“. Hoci sú vakcíny podľa nej dôležité, „čo sa počíta, je očkovanie“.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Členské štáty sa musia teraz pripraviť. Hovoríme o miliónoch injekčných striekačiek, o chladiarenských reťazcoch, o organizovaní vakcinačných centier, o vyškolených zamestnancoch, ktorí tam sú. Čo si len spomeniete. Všetko toto musí byť pripravené,“ upozornila.

EK zabezpečila šesť kontraktov s dodávateľmi potenciálnych vakcín a pracuje na siedmom. Dohody umožňujú eurobloku kúpiť viac ako 800 miliónov dávok.

Vianoce budú tichšie

Predsedníčka EK tiež vyzvala občanov EÚ, aby naďalej dodržiavali obmedzenia, aj keď škodia prevádzkam a oslabeným ekonomikám a spôsobujú ľuďom sociálne a psychické strasti.

„S takmer 3 000 úmrtiami denne bolo minulý týždeň ochorenie COVID-19 hlavnou príčinou úmrtí v EÚ. Nemocnice zostávajú pod tlakom a v niektorých regiónoch sú ochromené jednotky intenzívnej starostlivosti. Musíme sa poučiť z leta a neopakovať rovnaké chyby. Prílišné uvoľnenie predstavuje veľké riziko tretej vlny po Vianociach,“ vyjadrila sa von der Leyenová a dodala, že „tieto Vianoce budú iné a, áno, budú tichšie“.

Viac o téme: Koronavírus

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ursula von der Leyen
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEP Európsky parlamentEU Európska únia