VšZP už posiela ročné zúčtovania, námietku môžete podať do 15 dní odo dňa doručenia

VšZP
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Foto: SITA/Marián Peiger

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) posiela prvým klientom výsledky ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2020.

Podanie námietky

Ročné zúčtovanie vykoná štátna poisťovňa podľa zákona viac ako 550-tisíc poistencom. Prvých 90-tisíc výsledkov dostanú fyzické osoby a prioritne sa zasielajú prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy do elektronických schránok aktivovaných na doručovanie.

Samostatne zárobkovo činné osoby si v ePobočke nájdu aj výpočet preddavku na poistné od 1. januára do 31. decembra 2022.

„Proti výsledku ročného zúčtovania môže poistenec alebo platiteľ podať námietku, prípadne nesúhlasné stanovisko do 15 dní odo dňa doručenia. Po uplynutí termínu začína plynúť 45-dňová lehota, v rámci ktorej je povinnosť zaplatiť nedoplatok a zdravotná poisťovňa po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov musí vrátiť preplatok,“ uviedol hovorca VšZP Matej Neumann.

Ako podať námietku?

Námietky je možné podať cez Ústredný portál verejnej správy, námietku je možné poslať aj ako odpoveď na správu od VšZP.

Splnenie podmienok na vykonanie ročného zúčtovania poistného si môžu poistenci alebo platitelia overiť na webstránke VšZP. Dozvedia sa, či splnili podmienky na vykonanie zúčtovania, či im ho už poisťovňa vykonala, aký je výsledok ročného zúčtovania, respektíve či je menší alebo väčší ako päť eur. V tomto prípade totiž nedoplatok nie je potrebné uhradiť.

Agentúra SITA oslovila aj zdravotné poisťovne Dôvera a Union.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej Neumann
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaSITA Slovenská tlačová agentúra a.s.Union zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa