Prvú pomoc sa naučí 3 600 detí

Ukážka prvej pomoci
Ukážka poskytovania prvej pomoci Foto: SITA / Ivan Fleischer

Falck nezisková organizácia v spolupráci s KOOPERATIVA poisťovňou, a.s. Vienna Insurance Group vyškolí v najbližších týždňoch viac ako 3 600 detí v 40 školách po celom Slovensku. Po takmer troch rokoch intenzívnej spolupráce so školskými zariadeniami bude správne postupy prvej pomoci vedieť už takmer 14 000 detí. Informovali o tom obe spoločnosti.

Kurzy sú podľa Falcku pripravované zážitkovou, hravou formou tak, aby téme deti čo najlepšie porozumeli. Počas nich sa napríklad dozvedia, ako správne ošetriť odreniny, podvrtnutý členok, čo robiť pri úpale, uštipnutí hmyzom a iné praktické rady, ktoré sa im môžu kedykoľvek hodiť.

Naučia sa aj, ako správne privolať sanitku a čo treba povedať operátorovi do telefónu.

Nikdy nie je priskoro

Inštruktori sa počas ukážok zameriavajú aj na psychickú prípravu detí na nepredvídateľné udalosti, ktorá je rovnako dôležitá ako tá fyzická. Vysvetliť na prvý pohľad zložité postupy prvej pomoci či resuscitácie inštruktorom pomáha aj plyšový medveď – zmenšenina maca Miška.

„So vzdelávaním v oblasti prvej pomoci je to rovnaké ako s akýmkoľvek iným vzdelávaním. Čím skôr sa o postupoch prvej pomoci deti dozvedia, tým skôr majú šancu si uvedomiť si, že vďaka nenáročným úkonom a chladnej hlave dokážu zachrániť človeku život,“ hovorí Jana Mračnová, výkonná riaditeľka Falck n. o.

Podľa nej nejde len o konkrétne kroky prvej pomoci, ale aj o uvedomenie si, aký je ľudský život vzácny a že pre jeho záchranu stačí niekedy naozaj málo

Prvá pomoc je primárna zručnosť

„Prostredníctvom našich aktivít sociálnej zodpovednosti podporujeme bezpečný fyzický, ale aj psychický rozvoj detí a mladých na Slovensku,“ dopĺňa predseda predstavenstva a generálny riaditeľ poisťovne KOOPERATIVA Vladimír Bakeš.

„Partnerstvo s Falck n. o. nám umožňuje uzavrieť pomyselný kruh bezpečnosti práve tým, že pomôžeme deťom a mladým zvládnuť krízové a život ohrozujúce situácie. Prvá pomoc je primárna zručnosť a práve jej zvládnutie mnohokrát rozhoduje, aby v prípade potreby pomôcť dokázali,“ uzavrel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Falck