Na Slovensko dorazili milióny ochranných rúšok aj desaťtisíce testerov či ochranných oblekov (foto+video)

90523717_3209936589036541_9165127199374704640_o.jpg
Na Slovensko v rámci boja proti koronavírusu dorazilo 2,5 milióna kusov jednorazových ochranných rúšok, 50-tisíc kusov testerov, 20-tisíc kusov ochranného oblečenia a 25-tisíc kusov ochranných okuliarov. 24. marec 2020 Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 24. marca, 14:27

Na Slovensko v utorok v rámci boja proti koronavírusu dorazilo 2,5 milióna kusov jednorazových ochranných rúšok, 50-tisíc kusov testerov, 20-tisíc kusov ochranného oblečenia a 25-tisíc kusov ochranných okuliarov. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov, s prepravou materiálu z Činy Slovensku pomohla Česká republika.

Viac k téme Koronavírus

„Som veľmi rád, že na Slovensko do skladov Ministerstva vnútra SR a skladov Štátnych hmotných rezerv v Slovenskej Ľupči dnes v kamiónoch v najbližších chvíľach dorazí toľko potrebný zdravotnícky materiál, ktorý bude následne distribuovaný tam, kde je to najviac treba,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Spomedzi dodaných rúšok zakúpilo dva milióny ministerstvo vnútra, ďalších 500-tisíc rúšok a iné spomenuté vybavenie predstavuje dar skupiny J&T a Energetický a průmyslový holding (EPH).

Ide konkrétne o slovenským rezortom vnútra zakúpené 2 milióny jednorazových ochranných rúšok. Rovnako sa na palube lietadla nachádzal dar od skupiny J&T a EPH v podobe ďalšieho pol milióna rúšok, 50-tisíc kusov testerov, 20-tisíc kusov ochranného oblečenia a 25-tisíc kusov ochranných okuliarov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Toto bolo dôležité, lebo okrem ďalšieho pol milióna našich rúšok, sme doviezli aj dva milióny, ktoré objednalo Slovensko. Podarilo sa doviezť aj prvú časť veľmi žiadaných ochranných oblekov, ochranných okuliarov a testov ako súčasť nášho daru,“ uviedol jeden zo zakladateľov J&T Patrik Tkáč.

„Vzhľadom na stav zásob v ČR a SR predpokladáme, že z tejto zásielky väčšina pôjde pre Slovensko,“ doplnil Tkáč. Zástupcovia ministerstva vnútra si materiál hneď nadránom prevzali na pražskom letisku, kam pristálo lietadlo s pomocou.

Nedokážu zachrániť celý systém

Prvý milión rúšok z pomoci, ktorú Slovensku a Česku prisľúbili J&T a EPH, pristál v noci z nedele na pondelok v Českej republike. Pomoc bola rozdelená rovným dielom medzi obe krajiny.

„Dnes v noci pristála v Prahe prvá, menšia časť našej pomoci. Aj keď si uvedomujeme, že nedokážeme zachrániť celý systém, som rád, že v tejto situácii dokážeme prispieť aspoň niečím,“ komentoval v pondelok situáciu jeden zo zakladateľov J&T Patrik Tkáč.

Prvú časť daru určenú pre Slovenskú republiku prevzali ešte v noci zástupcovia slovenského ministerstva vnútra, aby ho mohli čím skôr distribuovať.

„Napriek našej enormnej snahe, doprava sa ukazuje ako zásadný limit. Dnes sa nám podarilo dopraviť prvý milión rúšok, pripravené máme ešte respirátory, testy, ochranné odevy, ktoré, ako sa ukazuje, chýbajú najviac. Tie by mali prísť v najbližších dňoch. Ďalšie potreby budeme konzultovať s ústrednými krízovými štábmi a v závislosti od vývoja situácie v oboch krajinách použijeme zvyšok vyčlenenej pomoci podľa nimi definovaných potrieb,“ dodal Tkáč.

Pomoc nie je primárne o peniazoch

„Veľmi chcem poďakovať našim partnerom v Číne a predovšetkým Jaroslavovi Tvrdíkovi, ktorý sa najväčšou mierou zaslúžil o to, že obstaranie daru a dopravu sa podarilo zorganizovať. Som naozaj rád, že sa overil tento spôsob spolupráce. Vďaka a uznanie patrí zástupkyni Ministerstva vnútra SR Michaele Boďovej za veľmi flexibilnú reakciu a organizáciu prevzatia privezeného materiálu,“ doplnil Tkáč.

J&T a Energetický a průmyslový holding (EPH) vyčlenili na pomoc v boji proti koronavírusu pre Slovensko a Česko spolu 8 mil. eur (4 milióny pre Slovensko a 4 milióny pre Českú republiku).

„Treba otvorene povedať, že dnes pomoc nie je primárne o peniazoch, ale o schopnosti vôbec sa k tomuto materiálu dostať. Ďakujem Patrikovi Tkáčovi, že tento materiál dokázal zohnať a dal nám možnosť finančne sa k tejto akcii pripojiť,“ povedal predseda predstavenstva EPH Daniel Křetínský.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel KřetinskýPatrik Tkáč
Firmy a inštitúcie EPH Energetický a průmyslový holding