Prvý Slovák hospitalizovaný s koronavírusom je vo vážnom stave

Klinika infektológie v Bratislave
Klinika infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v mestskej časti Bratislava-Kramáre. Foto: SITA/Branislav Bibel

Zdravotný stav 52-ročného muža, ktorému minulý týždeň na Slovensku ako prvému diagnostikovali ochorenie COVID-19, sa zhoršil.

Slovák, ktorý pochádza z obce Kostolište v okrese Malacky, bol v piatok hospitalizovaný so zápalom pľúc.

Pacient je aktuálne vo vážnom stave, ale stabilizovaný, po zhodnotení jeho klinického stavu mu bola nasadená liečba,“ uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská.

Pacient naďalej ostáva hospitalizovaný na Klinike infektológie a geografickej medicíny v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) na Kramároch.

Ostatní nakazení majú ľahší klinický priebeh

Ďalšie štyri osoby, u ktorých sa koronavírus potvrdil, majú zatiaľ bezpríznakový až ľahší klinický priebeh, majú sa dobre a zostávajú pod stálym dohľadom našich lekárov,“ doplnila a spresnila, že priemerný čas karantény je v takomto prípade 12 dní. Doba izolácie pacientov však závisí od vývoja ich zdravotného stavu.

Slovensko má celkovo päť potvrdených prípadov koronavírusu, tri z okresu Malacky, jeden z Bratislavy a posledný zo Senca.

Infekciu potvrdili aj v prípade štvorčlennej rodiny zo Slovenska, ktorá sa momentálne nachádza v domácej karanténe v pohraničnej rakúskej obci Kittsee.

S podozrením na koronavírus sú v izolácii aj dve Slovenky na indonézskom ostrove Bali, potvrdil portálu vZdravotníctve.sk hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Tomaga. Doplnil, že v severnom Taliansku, ktoré je epidémiou najviac zasiahnuté, sa oficiálne pohybuje 109 registrovaných Slovákov. Ich počet však môže byť vyšší.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva KliskáJuraj Tomaga
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRUNB Univerzitná nemocnica Bratislava