Rakovina prsníka a prostaty sú na Slovensku najrozšírenejšie, potvrdzujú sa tak svetové trendy

rakovina prsníka
Foto: ilustračné, Getty images

Približne päť percent z takmer troch miliónov poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne v roku 2020 bojovalo s nejakou formou rakoviny. Tá sa objavovala najmä vo vekovej skupine nad 70 rokov.

Najčastejším onkologickým ochorením mužov je dlhodobo rakovina prostaty, liečilo sa na ňu až 23 % všetkých mužských onkopacientov.

Spomedzi ženských pacientok s rakovinou zase až 28 % diagnostikovali karcinóm prsníka.

Tieto údaje, ktoré v tlačovej správe zverejnila hovorkyňa VšZP Eva Peterová, potvrdzujú svetové trendy.

Rakovina stojí stále viac

Poisťovňa každoročne vynakladá na liečbu pacientov s rôznymi druhmi rakoviny stále viac financií. Na liečbu rakoviny prsníkov išlo v roku 2020 viac ako 51 miliónov eur.

Pre porovnanie s druhým najnákladnejším nádorovým ochorením, rakovinou prostaty, je to o 20 miliónov viac.

„Kým včasné zachytenie onkologického ochorenia v podobe preventívnej prehliadky alebo skríningu nás stojí rádovo okolo 50 eur, za rozvinuté štádium rakoviny prsníka zaplatíme rádovo do 5-tisíc eur a náklady na zdravotnú starostlivosť pri pokročilých štádiách ochorenia s metastázami predstavujú aj viac ako 10-tisíc eur ročne na jedného pacienta,” doplnila Peterová.

Karcinóm prsníka na Slovensku predstavuje 18 % zo všetkých karcinómov v ženskej populácii.

Jedna z ôsmich žien ochorie

Vo svete je situácia rovnako vážna, každých 19 sekúnd je niekto diagnostikovaný s rakovinou prsníka, ako uvádza nezisková organizácia Nie rakovine.

Štatistiky tiež hovoria, že až jedna z ôsmich žien bude počas svojho života čeliť tomuto onkologickému ochoreniu.

Už s pokročilou rakovinou prsníka je každoročne diagnostikovaných až 300 žien, celkovo ich je na Slovensku viac ako 30-tisíc.

Jeden z hlavných problémov mužov

Karcinóm prostaty, teda zhubné ochorenie predstojnej žľazy, je podľa Slovenskej urologickej spoločnosti považovaný za jeden z hlavných medicínskych problémov mužskej populácie.

Tvorí okolo 11 % všetkých nádorových ochorení u mužov v Európe a je príčinou 9 % úmrtí na zhubné nádory u mužov v Európskej Únii.

Na Slovensku sa ročne odhalí 1 600 až 1 800 nových prípadov karcinómu prostaty a 500 až 600 mužov ročne na toto ochorenie u nás zomiera.

Odhaduje sa, že v súčasnosti žije s touto diagnózou približne 11-tisíc Slovákov, pričom asi 10 % z nich je v pokročilom štádiu ochorenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Peterová
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa