Ranné vtáčatá alebo nočné sovy? Vedci zistili, kedy chodiť spávať a vstávať, aby sme sa vyhli depresii

Vstávať, ráno, spánok, raňajky,
Zdravý spánok znižuje riziko zlyhania srdca www.thinkstock.com

To, že spánok je pre telo dôležitý, vedia už malé deti. Aj v tomto prípade však platí, že je veľmi dôležité, aký kvalitný spánok máme, ako dlho zvykneme spávať a ako sa ukazuje, tak aj to, kedy presne ideme spať.

Nová rozsiahla štúdia, ktorej sa zúčastnilo 850-tisíc ľudí, dokazuje, že chronotyp človeka, teda jeho nastavenie vnútorných biologických hodín najmä v súvislosti so spánkom, má výrazný vplyv na riziko vzniku závažnej depresie.

Vedcom z University of Colorado Boulder, biomedicínskho a genomického výskumného centra Broad Institute of MIT a Harvadovej univerzity sa dokonca podarilo zistiť, kedy by mali ľudia ísť spať, ak sa chcú vyhnúť depresii.

O hodinu skôr

Podľa nich ísť spať a prebudiť sa o hodinu skôr ako to väčšina z nás denne robí, znižuje riziko vzniku závažnej depresie o 23 percent. Svoje závery publikovali v odbornom časopise JAMA Psychiatry koncom mája.

Už predchádzajúce pozorovacie štúdie dokázali, že ľudia označovaní ako „nočné sovy“ majú až dvojnásobne vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť depresiou ako „ranné vtáčatá“, a to bez ohľadu na to, ako dlho spia.

Avšak, keďže samotné zmeny nálad môžu narušiť spánkové vzorce, vedci len ťažko zisťovali, čo je príčina a čo dôsledok. Navyše, skoršie štúdie často vychádzali z malého množstva údajov, prípadne nezohľadňovali enviromentálne faktory.

Kedy ísť spať?

Hlavná autorka novej štúdie a odborná asistentka z Coloradskej univerzity Celine Vetterová už v roku 2018 publikovala výsledky výskumu s 32-tisíc zdravotnými sestrami, u ktorých sa potvrdil rovnaký trend ako v najnovšej štúdii.

U tých, ktoré šli spať skôr a aj vstávali skôr, sa potvrdila o 27 percent menšia pravdepodobnosť vzniku depresie. Otázkou však stále bolo, o koľkej hodine je ideálne si ísť ľahnúť? Aby to Vetterová so svojím tímom zistila, preskúmala naozaj obrovské množstvo ľudí.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Celine Vetterová
Firmy a inštitúcie Harvardova univerzitaUniversity of Colorado Boulder