Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ravasz
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ábel Ravasz | Foto: SITA / Marko Erd
29. 11. 2017 13:38 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Ravasz: Diskriminácia Rómov v oblasti zdravia existuje

Ministerstvo zdravotníctva podporuje zlepšenie prístupu rómskych pacientov ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti prostredníctvom organizácie Zdravé regióny

Uvedomujeme si, že Rómovia majú v porovnaní s majoritou horšie podmienky aj v oblasti zdravia. Diskriminácia v tejto oblasti existuje a negatívne nastavená verejná mienka pre nás tvorí prekážku pri implementácii mnohých politík.

Tvrdí to vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz, ktorého stanovisko agentúre SITA poskytla Michaela Miháliková z úradu splnomocnenca.

Ravasz tak reagoval na správu Vakeras zorales – Hovoríme nahlas, ktorú v pondelok publikovala Poradňa pre občianske a ľudské práva. Správa priniesla svedectvá rómskych žien z východného Slovenska, ktoré tvrdia, že zažívajú diskrimináciu a násilie v zariadeniach gynekologickej a pôrodnej starostlivosti.

Plány a projekty

„Iniciovali sme prijatie akčných plánov v oblasti zdravia, nediskriminácie a verejnej mienky, v ktorých sa vláda zaviazala podniknúť kroky na odstránenie týchto negatívnych javov. Mnohé z nich sa zhodujú s odporúčaniami, ktoré sú v správe uvedené,“ uviedol Ábel Ravasz.

Dodal, že silným partnerom v boji proti diskriminácii je pre jeho úrad príspevková organizácia ministerstva zdravotníctva Zdravé regióny.

„Chceli by sme poukázať na úspechy ich projektu Zdravé komunity, v rámci ktorého posielame do obcí zdravotných mediátorov priamo z miestnych komunít. Aj z iniciatívy nášho úradu projekt čoskoro rozšírime o asistentov v nemocniciach. Práve títo asistenti budú pomáhať pri komunikácii medzi lekármi a rómskymi pacientmi. Sľubujeme si od nich aj priaznivejšie vybavenie podnetov rómskych pacientov v nemocniciach,“ povedal rómsky splnomocnenec.

Zdravé regióny ako dlhodobý projekt

Rezort zdravotníctva potvrdil, že podporuje zlepšenie prístupu rómskych pacientov ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti prostredníctvom organizácie Zdravé regióny.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová, ide o komplexné, dlhodobé riešenie situácie znevýhodnených skupín v oblasti zdravia, ktorých cieľom je realizovať opatrenia na zvýšenie zdravotnej gramotnosti a zodpovednosti jednotlivcov za svoje zdravie.

Hovorkyňa rezortu pripomenula, že súčasťou projektu Zdravé regióny je aj zavedenie pozície asistent osvety zdravia do nemocníc, pričom prvých osem asistentov by malo nastúpiť do práce už začiatkom budúceho roka.

Asistenti sa budú prvé dva roky prioritne zaoberať podporou reprodukčného zdravia, ochranou ľudských práv menší a ochranou pred diskrimináciou v zdravotnej starostlivosti.

Venujú sa aj pôrodniciam

Ministerstvo zdravotníctva vo svojom stanovisku uviedlo, že výrazne dbá na to, aby mali všetci pacienti, teda aj matky v pôrodniciach, dôstojné podmienky. K tomu chce ministerstvo prispieť práve prostredníctvom programu Zdravé regióny.

Medzi ďalšími opatreniami spomína napríklad aj zlepšenie komunikácie medzi Rómami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, zvýšenie dôvery v zdravotný systém, účasť na preventívnych prehliadkach a povinnom očkovaní, včasnú identifikáciu výskytu infekčných ochorení, zlepšenie osobnej a komunálnej hygieny, prevenciu užívaniu návykových látok, podporu reprodukčného zdravia a zlepšenie popôrodnej starostlivosti či podporu dojčenia.

Odporúčané články

Rómske asistentky sa v trebišovskej nemocnici osvedčili MVO: Rómske ženy zažívajú diskrimináciu pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X