Reálna cena výkonu 37 eur a poisťovňa lekárovi uhradí iba 14. Aj takto (ne)funguje slovenské zdravotníctvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 18. januára 15:12

Ak vláda nechce, aby sa situácia v ambulantnom sektore vyhrotila tak, ako tomu bolo koncom minulého roka v nemocniciach, mala by okamžite konať. Na tlačovej besede to povedal prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Pavel Oravec.

Nárok pacienta

Upozorňuje na to, že zdravotníctvo je dlhodobo nedofinancované. Podmienky úhrad za výkony realizované v ambulanciách sa podľa neho realizujú cez zmluvy so zdravotnými poisťovňami, pričom výška týchto úhrad len málokedy zohľadňuje reálne náklady.

„V mnohých prípadoch je reálna cena výkonu dvojnásobne až trojnásobne vyššia ako suma, ktorú poisťovňa hradí ambulancii,“ povedal prezident SLK. Ako príklad uviedol komplexné vyšetrenie pacienta, za ktoré ambulancia od zdravotnej poisťovne dostáva 14 eur, avšak reálna cena výkonu je 37 eur.

„Žiadame jasne určiť nárok pacienta – aký rozsah zdravotnej starostlivosti dostane pacient z verejného zdravotného poistenia,“ povedal viceprezident SLK Róbert Roland.

Lekár nemôže byť fackovacím panákom

Úlohou politikov je podľa Rolanda vysvetliť občanom, na čo stačia zdroje z verejného zdravotného poistenia a či si občania budú musieť priplácať. „Lekár nemôže byť fackovacím panákom,“ zdôraznil.

SLK žiada verejnú diskusiu s kompetentnými o spoluúčasti pacienta formou pripoistenia a priamych platieb za jasne určených pravidiel, ako aj o ďalších možnostiach financovania. „Slovenská lekárska komora sa najviac prikláňa k forme pripoistenia. Je to záležitosť zrealizovateľná v pomerne krátkom čase,“ dodal Roland.

Predstavitelia SLK požiadali dočasne povereného predsedu vlády Eduarda Hegera a dočasne povereného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského o stretnutie. „Chceme diskutovať a ponúknuť riešenia, ktoré sú zahrnuté v koncepcii zdravotníctva podľa SLK,“ povedal Oravec.

Verí, že spoločne dohodnuté východiská sa pretavia do legislatívnych návrhov, ktoré prinesú pozorovateľné zmeny v zdravotníckom sektore, aby lekári mohli kvalitne a zodpovedne poskytovať zdravotnú starostlivosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerPavel OravecRóbert RolandVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komora