Reforma nemocníc je podľa odborárov experimentom na pacientoch, svedčí o tom aj množstvo pripomienok

KORONAVÍRUS: Zasadnutie Ústredného krízového štábu
Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Foto: archív SITA/Alexandra Čunderlíková.

Reforma nemocníc, ktorú v stredu schválila vláda, je podľa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) experimentom na pacientoch. Odborári tiež tvrdia, že situáciu v zdravotníctve ešte viac zhorší.

Nedomyslená reforma

Označujú ju celkovo za nedomyslenú, o čom podľa ich slov svedčí aj obrovský počet pripomienok v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Tie navyše neboli akceptované ani dostatočne spracované, čo je tiež dôkazom absentujúcej diskusie.

Optimalizácia siete nemocníc nerieši príčiny, ale následky. „Takto nastavená optimalizácia siete nemocníc problémy neodstráni, len prinesie ďalšie,” uviedol predseda združenia Peter Visolajský. Sestier aj lekárov bude treba viac, čo ukázala napríklad centralizácia nemocníc v Dánsku.

Neodborný experiment na pacientoch

Po reforme tam potrebovali podstatne viac nových zdravotníckych pracovníkov, avšak zmeny nemocníc pripravované Ministerstvom zdravotníctva SR sa podľa Visolajského stratifikácii nemocníc v Dánsku nepribližujú.

„Pri takzvanej optimalizácii siete nemocníc neustále počúvame od ministerstva zdravotníctva, ako je cieľom, aby sa zložité operácie a výkony robili len na oddeleniach či v nemocniciach, ktoré v daných výkonoch majú dostatočné skúsenosti. Centralizácia náročných výkonov je už dávno trend medicíny a mnohoročná prax aj v slovenských nemocniciach. Zhodneme sa teda, že náročné výkony na pacientoch patria len do rúk skúsených odborníkov,“ hovorí šéf odborárov.

Pýta sa, či ministerstvo zdravotníctva ukázalo doterajšie skúsenosti a prax autorov pripravovanej takzvanej optimalizácie siete nemocníc, na akých projektoch doteraz pracovali, pri akých reformách boli a aké majú tieto reformy výsledky, akú majú autori týchto plánov politickú či odbornú zodpovednosť? Aj preto LOZ považuje vládou odobrené zmeny nemocníc za neodborný experiment na pacientoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Visolajský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenie