Reforma nemocníc prešla v parlamente do druhého čítania bez hlasov hnutia Sme rodina

Nemocnica, lekár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok posunuli do druhého čítania návrh zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorý súvisí s pripravovanou reformou siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Za posunutie do druhého čítania hlasovalo 76 poslancov a proti bolo 68 poslancov, žiaden poslanec sa hlasovania nezdržal.

Cieľom je kvalitná starostlivosť

Návrh zákona podporili poslanci strán Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sloboda a Solidarita (SaS) a niektorí nezaradení poslanci. Proti boli koaliční poslanci za klub Sme rodina.

Cieľom zákona je zabezpečiť kvalitnú a dostupnú ústavnú starostlivosť pre pacienta. Predmetná koncepcia vychádza z prístupu Hodnota za peniaze.

Špecializovaná zdravotná starostlivosť a niektoré typy zdravotných výkonov, najmä invazívnych operačných zdravotných výkonov, sa majú koncentrovať do nemocníc, kde na ich poskytnutie majú zdravotnícki pracovníci potrebné zručnosti a skúsenosti, čím sa má zabezpečiť lepšia kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Tento cieľ, ako aj kvalita a efektívne využitie zdrojov majú byť podporené vytvorením úrovní nemocníc, konkrétne sa zadefinujú ako komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná.

Pripravujú aj ďalšie reformy

Zadefinovať sa má aj rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti prostredníctvom zavádzanej kategorizácie ústavnej starostlivosti, a teda aj ďalšie podmienky a pravidlá pre poskytovanie tejto starostlivosti.

Sú nimi napríklad maximálne čakacie lehoty, minimálne počty vybraných zdravotných výkonov, ako aj indikátory kvality poskytovanej ústavnej starostlivosti.

Ministerstvo zdravotníctva SR paralelne s touto reformou pripravuje aj ďalšie.

Postupne sa bude riešiť akútna zdravotná starostlivosť, teda siete záchrannej zdravotnej služby, následná a dlhodobá starostlivosť a špecializovaná ambulantná starostlivosť.

Zákon by mal platiť od januára

Má sa tiež dokončiť implementácia zmeny financovania ústavnej starostlivosti a podporiť či zmeniť vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov.

Zákon by mal vstúpiť do platnosti od 1. januára 2022 s výnimkou ustanovení o kategorizácii ústavnej starostlivosti pri podávaní žiadostí a vyhodnotení siete kategorizovaných nemocníc, ustanovení týkajúcich sa zoznamu čakajúcich poistencov z dôvodu nutnosti prípravy informačných systémov zdravotných poisťovní, Národného centra zdravotníckych informácií a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2023 a okrem ustanovení týkajúcich sa povinností pri kategorizácii ústavnej starostlivosti, zrušení doterajšej koncovej siete a jej nahradením piatimi sieťami nemocníc, pri ktorých sa účinnosť navrhuje na 1. januára 2024.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina