Reforma zdravotníctva je darom pre občanov, vyhlásil premiér Heger (video)

NR SR: Rokovanie 51. schôdze
Uprostred zľava: Poslanec NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (O¼aNO) Marek Krajčí a predseda vlády SR Eduard Heger po schválení návrhu zákona o reforme nemocníc v rámci rokovania 51. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 14. december 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Reforma zdravotníctva je darom pre obyvateľov tejto krajiny zo strany poslancov Národnej rady SR a vlády. Uviedol to po schválení zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti v parlamente premiér Eduard Heger (OĽaNO). Na tlačovej konferencii doplnil, že táto reforma predstavuje výrazné zlepšenie zdravotnej starostlivosti pre občanov Slovenska.

„Pre nás všetko v tejto chvíli iba začína,” dodal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) s tým, že jeho rezort čaká stavanie nových nemocníc, ako aj stabilizácia personálnej situácie. „Občania budú mať v priebehu pár rokov dostupnejšiu a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť,” vyhlásil. Poďakoval sa tiež za pomoc s prípravou reformy bývalému ministrovi Marekovi Krajčímu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Krajčí v rámci tlačovej konferencie pripomenul, že v tomto zákone je zavedený nárok pacienta na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Je stanovená nielen jej geografická dostupnosť, ale aj maximálne čakacie lehoty na konkrétne vyšetrenia pre pacienta, za dodržiavanie ktorých budú zodpovedné zdravotné poisťovne. Do roku 2024 tak budú musieť zaviesť objednávkový systém.

Predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) na záver dodala, že predchádzajúce vlády za posledných 17 rokov žiadnu zásadnú reformu zdravotníctva nepriniesli a kritickú situáciu v tomto sektore neriešili. Práve v tom, že súčasná koalícia riešenie priniesla, vidí zmysel ich práce.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Eduard HegerJana Bittó CigánikováMarek KrajčíVladimír Lengvarský
    Firmy a inštitúcie Národná rada SR