Remišová Ficovi: Ustúpte Francúzsku a žiadajte za to EMA pre Slovensko

Veronika Remišová
Foto: SITA / Diana Černáková

Premiér Robert Fico by mal v otázke eurosmernice o vyslaných pracovníkoch ustúpiť požiadavkám Francúzska, ale žiadať za to podporu pre sťahovanie Európskej liekovej agentúry (EMA) na Slovensko. Uviedla to poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová.

Premiér podľa nej plánuje zmeniť na stredajšom rokovaní s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom dlhodobé odmietavé stanovisko Slovenska a chce odsúhlasiť zásadnú zmenu európskych pravidiel pre vyslaných pracovníkov. Ide približne o 80 000 slovenských zamestnancov, ktorí robia pre materské podniky na zákazkách v zahraničí.

Podstatná zmena, ktorú premiér ide odsúhlasiť, spočíva podľa Remišovej v tom, že platy a pracovné podmienky budú musieť byť rovnaké, aké platia pre domácich pracovníkov v danej krajine vrátane platných miestnych kolektívnych zmlúv, čo môže zvýšiť administratívnu záťaž pre slovenské podniky.

Niečo za niečo

„Vyzývam Roberta Fica, aby žiadal za tento ústupok podporu Francúzska v otázke premiestnenia Európskej agentúry pre lieky na Slovensko. Takisto ho vyzývame, aby vyjednal dostatočne dlhé prechodné obdobie pre slovenské podniky, aby sa na túto zmenu mohli pripraviť a neboli ohrozené  pracovné miesta,“ uviedla Remišová.

EMA v súčasnosti sídli v Londýne. Pre nadchádzajúci odchod Veľkej Británie z Európskej únie sa však bude sťahovať do iného členského štátu. Slovensko sa uchádza o jej umiestnenie v Bratislave, konkuruje jej ďalších 18 európskych miest.

Bratislava má zatiaľ podporu Českej republiky. Na oplátku bude Slovensko podporovať presun európskej bankovej agentúry do Prahy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúra