Revízia úhrad za lieky prinesie viac peňazí na liečbu pacientov, tvrdia zdravotné poisťovne

doplatky na lieky
Foto: ilustračné, Thinkstock

Ročná úspora 70 mil. eur môže významne prispieť k zabezpečeniu lepšej zdravotnej starostlivosti

Revízia úhrad za lieky prinesie viac peňazí na liečbu pacientov. Informovala o tom v tlačovej správe Asociácia zdravotných poisťovní (AZP).

Podľa zdravotných poisťovní je dôležité, aby sa po rokoch spravil v úhradách za lieky poriadok. Ročná úspora 70 mil. eur, ktorú je možné dosiahnuť revíziou úhrad, by podľa AZP SR mohla v nasledujúcich rokoch významne prispieť k zabezpečeniu lepšej zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

Revízia úhrad za lieky, ktorú v týchto dňoch schvaľuje Ministerstvo zdravotníctva SR, prinesie podľa AZP pacientom férovejšie ceny liekov a v mnohých prípadoch aj nižšie doplatky za lieky.

„Zákon (Zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov – pozn. red.) sa už v roku 2011 prijímal s tým, aby existoval mechanizmus na zabezpečenie férových cien liekov, ktoré platíme všetci zo zdravotných odvodov, ako aj štát cez svoje platby do zdravotníctva. Navyše od týchto cien sa odvíjajú aj doplatky za lieky, ktoré platia priamo pacienti,“ vysvetlila výkonná riaditeľka AZP Katarína Kafková.

Peniaze zostanú v zdravotníctve

Približne 70 mil. eur ročne, ktoré dnes pre chýbajúcu revíziu platíme zbytočne, môže podľa AZP významne prispieť ku kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti o pacientov.

Peniaze zostanú v zdravotníctve a budú použité či už na nákup inovatívnej liečby, alebo na kvalitnejšiu ambulantnú či lôžkovú zdravotnú starostlivosť.

„Za 70 mil. eur môžeme kvalitnejšie liečiť tisícky pacientov. Bolo by nezodpovedné k revízii nepristúpiť a tváriť sa aj ďalšie roky, že nevidíme zbytočne vysoké úhrady za lieky,“ pripomína Kafková.

Ako upozornila, tým, že sa revízia od roku 2011 nerobila, vznikol netransparentný stav. Dnes štát nevie, prečo platí za štandardnú dávku toho istého liečiva, avšak v rôznych baleniach, výrobcovi rôzne sumy.

„Rovnako nevieme, prečo ten istý liek predávajú výrobcovia na liečbu jednej diagnózy za 100 eur a na liečbu inej diagnózy za 200 eur,“ uviedla Kafková.

Bude dostatok liekov

Cieľom revízie úhrad preto je, aby poisťovne i pacienti platili rovnakú sumu za jednotku účinnej látky, čiže dennú definovanú dávku liečiva stanovenú podľa WHO, a to bez ohľadu na veľkosť balenia lieku či diagnózu, na ktorú bol liek predpísaný.

Podľa AZP sa pacienti nemusia obávať, že by nemali prístup k liekom na svoju diagnózu. Ak sa výrobca rozhodne neupraviť cenu lieku, bude mať pacient dostatok alternatív, dokonca aj s nižším doplatkom alebo bez neho.

„Je nešťastné, ak sa pri diskusii o revízii v pacientoch vyvoláva dojem, že sa nedostanú k liečbe.

Výrobcovia majú priestor upraviť ceny. Navyše, v návrhu na revíziu nie sú lieky, pri ktorých je z hľadiska liečby rizikové predpisovať pacientovi iný liek s rovnakou účinnou látkou,“ dodala Kafková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom