Rezidentské štúdium je pre zdravotníkov stále zaujímavé, vzdeláva sa ich už takmer päťsto

študenti, medicína
Foto: ilustračné, Getty Images

Zdravotnícki pracovníci majú stále záujem o rezidentské štúdium. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, aktuálne je v rezidentskom štúdiu zaradených 483 rezidentov.

Z toho v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo 311, v špecializačnom odbore pediatria 139, v iných špecializačných odboroch v povolaní lekár 27 a v povolaní sestra 6 rezidentov. Rezidentské štúdium doteraz úspešne ukončilo 172 absolventov.

Snaha o dostatočný počet lekárov špecialistov

Rezidentské štúdium je zamerané na podporu špecializačného štúdia zdravotníckych pracovníkov, na doplnenie a stabilizáciu stavov kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov v systéme zdravotníctva. Do rezidentského štúdia môžu byť zaradení zdravotnícki pracovníci – lekári a sestry.

„Cieľom je zabezpečiť dostatočný počet lekárov špecialistov a ich stabilizáciu najmä v regiónoch s nedostatkom lekárov. V spolupráci s vyššími územnými celkami plánujeme rezidentov, lekárov špecialistov, umiestniť do všeobecných ambulancií aj v odľahlejších regiónoch Slovenska,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Štúdium poskytujú štyri univerzity

Rezidentské štúdium sa aktuálne uskutočňuje na štyroch univerzitách, a to Slovenskej zdravotníckej univerzite Bratislava, Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského Bratislava v Martine, Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Rezident sa zaviaže, že po skončení rezidentského štúdia neodíde do zahraničia, ale zostane na Slovensku a bude poskytovať zdravotnú starostlivosť v odbore, ktorý absolvoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek KrajčíZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Jesseniova lekárska fakulta MartinLF UK Lekárska fakulta Univerzity Komenského v BratislaveLF UPJŠ Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v KošiciachMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSZU Slovenská zdravotnícka univerzita