Rezidentský program pokračuje aj v tomto roku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Doctor 563428_1280.jpg
Pixabay.com

Hlavným zámerom programu je podpora ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov v odboroch všeobecné lekárstvo a pediatria.

Rezidentský program, ktorý sa sformoval pod gesciou Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, pokračuje aj v tomto roku. Informovala o tom riaditeľka komunikačného odboru MZ Zuzana Čižmáriková.

Zámerom spomínaného projektu je podľa nej podpora ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov v odboroch všeobecné lekárstvo a pediatria.

„Rezidentský program reaguje na nedostatok všeobecných lekárov a pediatrov v regiónoch, cieľom je znížiť ich vekový priemer, zlepšiť vzdelanosť v odbore všeobecného lekárstva a pediatrie a zvýšiť kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti v primárnom kontakte,“ vysvetlila Čižmáriková.

Pilotný projekt bol v rokoch 2014 a 2015 financovaný z prostriedkov Európskej únie a podľa riaditeľky komunikácie potvrdil, že táto forma je efektívnym nástrojom na doplnenie a stabilizáciu lekárov v oboch špecializačných odboroch.

Zo štátneho rozpočtu je v tomto roku vyčlenených 7,4 milióna eur pre rezidentov z celej Slovenskej republiky, vrátane Bratislavského samosprávneho kraja. Zmluvy sú podpísané s tromi lekárskymi fakultami – Jesseniova lekárska fakulta Martin, Lekárska fakulta UPJŠ Košice, Lekárska fakulta Slovenskej zdravotníckej univerzity Bratislava.

Cieľom projektu je podľa Čižmárikovej vytvorenie takých vzdelávacích podmienok pre rezidentov v jednotlivých regiónoch Slovenska, ktoré im umožnia absolvovať špecializačnú prípravu v súlade s požiadavkou následného rovnomerného rozmiestnenia lekárov oboch špecializácií na celom území.

„Preto podpora bude aj naďalej proporčne distribuovaná vzdelávacím inštitúciám a zdravotníckym zariadeniam po celom Slovensku,“ poznamenala.

Kritériá ostávajú rovnaké

Ministerstvo zdravotníctva SR potvrdzuje platnosť deklarovaných kritérií pre uchádzačov o zaradenie do programu.

„Ide o absolventov lekárskych fakúlt, lekárov zaradených v špecializačnom štúdiu v odbore všeobecné lekárstvo a pediatria, lekárov zaradených do štúdia v inom špecializačnom odbore, ktorí sa rozhodnú zmeniť špecializačný odbor,“ priblížila Čižmáriková. Najvyššia veková hranica na zaradenie do programu je 40 rokov.

V rokoch 2014 a 2015 bolo do rezidentského programu prijatých takmer 200 mladých lekárov. „Vzhľadom na dynamické rozširovanie kompetencií všeobecných lekárov, ktoré od roku 2013 ministerstvo postupne uvádza do praxe, je v súčasnosti vysoká motivácia dlhodobého zotrvania absolventov rezidentského programu v ambulancii na území Slovenska,“ poznamenala Čižmáriková.

Podľa nej znalosti sú zamerané na prax a umožnia absolventom po skončení štúdia okamžitý a plnohodnotný nástup do systému poskytovania všeobecnej zdravotnej starostlivosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať