Slovenské nemocnice prejdú na iný režim. Testy vám už k lekárom netreba, ale na jednu vec nezabúdajte

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žILINA: Pandemický pavilón COVID 19
Ilustračné foto: SITA/FNsP Žilina

Slovenské nemocnice definitívne prechádzajú do štandardného režimu. Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 sa znižuje, rovnako klesá aj počet nových prípadov nákazy.

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) preto upravuje režim v nemocniciach, ale aj spôsob testovania či podmienky pre vstup do zdravotníckych zariadení.

Reprofilizácia lôžok sa zruší

Ako informoval rezort zdravotníctva, ruší sa reprofilizácia lôžok. Na každom oddelení alebo klinike vznikne minimálne jedna izolačná izba pre pacientov s ochorením COVID-19, u ktorých je primárnou diagnózou iné ochorenie. Pacienti s primárnym ochorením COVID-19 budú hospitalizovaní na infekčných a pľúcnych oddeleniach alebo klinikách.

„Pacienti aktuálne hospitalizovaní na reprofilizovaných lôžkach budú až do ukončenia hospitalizácie umiestnení na reprofilizovaných lôžkach,“ dodalo ministerstvo.

Menia sa aj pravidlá pri testovaní. Bezplatné testovanie bude možné už len pre osoby staršie ako 60 rokov. Pre mladších len na základe indikácie lekárom. Samoplatcovia sa budú môcť prihlásiť u jednotlivých firiem, ktoré poskytujú služby testovania.

Respirátor áno, doklad o testovaní nie

Vstup do ambulancií nebude podmienený očkovaním ani testovaním. Povinný je respirátor.

„Ak poskytovateľ vyžaduje test, testovanie vykoná priamo vo svojom zariadení,“ dodalo ministerstvo. Pri hospitalizácii sa už nebude rozlišovať, či ide o pacienta očkovaného, neočkovaného, testovaného. Indikácia na testovanie je v kompetencii lekára nemocnice.

„Ak nemocnica či zdravotnícke zariadenie vyžaduje test, vykoná ho priamo vo svojom zdravotníckom zariadení,“ doplnilo ministerstvo. Vstup do doliečovacieho zariadenia a na kúpeľnú liečbu nebude taktiež podmienený očkovaním ani testovaním.

Vstup študentov medicíny do nemocníc

Vstup žiakov stredných zdravotníckych škôl a vysokých škôl, pripravujúcich sa na výkon zdravotníckeho povolania, a ich pedagógov u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti na pracovisko tiež nie je podmienený očkovaním alebo testovaním.

„Ak sa u žiaka alebo učiteľa objavia klinické príznaky ochorenia, ústavné zdravotnícke zariadenie môže zamestnanca alebo žiaka bezplatne otestovať antigénovým testom, ktoré dodá naše ministerstvo,“ konštatoval rezort zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR