Rodička v košickej nemocnici odmietla test na COVID-19 aj použiť rúško, incident rieši polícia

Koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Približne 20 ľudí sa zhromaždilo v nedeľu podvečer v areáli nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach aj napriek tomu, že je vyhlásený núdzový stav a zákaz zhromažďovania sa viac ako šesť osôb. Informovala o tom polícia na sociálnej sieti.

Policajti zistili viaceré porušenia

Zhromaždenie súviselo s incidentom, ktorý sa stal v piatok na gynekologicko-pôrodníckom oddelení po tom, ako pacientka nerešpektovala opatrenia nemocnice na zamedzenie šírenia choroby COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

„Osoby sa v areáli nemocnice dopustili protiprávneho konania. Policajti na mieste zistené viaceré porušenia zadokumentovali, zistili totožnosť osôb a celé konanie bude odstúpené príslušnému orgánu na ďalšie konanie,“ uviedla polícia.

Nerešpektovala opatrenia nemocnice

V piatok personál Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice privolal políciu k incidentu s pacientkou, ktorá nerešpektovala opatrenia nemocnice.

Pacientka podľa nemocnice svojím správaním ohrozovala zdravie zdravotníkov a ďalších pacientov – odmietala použiť rúško, odmietala absolvovať COVID test, odmietala vyšetrenie lekárov v špeciálnych ochranných oblekoch a odmietala s lekármi komunikovať.

Privolaní príslušníci udalosť zadokumentovali a spáchanie priestupku odstúpili vecne a miestne príslušnému orgánu na správne konanie.

Stanovisko nemocnice

Monika Krišková z komunikačného oddelenia UNLP Košice informovala, že postup zdravotníkov v súvislosti s incidentom, ktorý sa odohral pri prijatí pacientky na Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, bol podľa vedenia nemocnice profesionálny.

„Uvedomujeme si, že narodenie dieťaťa, pôrod, patria medzi jedinečné a neopakovateľné udalosti v živote matky, otca, rodiny a blízkych. Nemocnica sa však musí so stopercentnou odbornosťou postarať o všetkých pacientov, rešpektujúc pritom núdzový stav a opatrenia nariadené Úradom verejného zdravotníctva SR, ktoré boli vydané v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19,“ uviedol výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť Martin Paulo.

Ako ďalej dodal, lekári a zdravotnícky personál UNLP Košice postupovali v prípade pacientky – rodičky, ktorá odmietla pri prijatí test na COVID-19, s maximálnou odbornosťou a profesionalitou. Takisto s úsilím, aby chránili matku, ale aj jej dieťa, keďže pacientka vedome odmietala a odmieta odborné rady lekárov a nie je ochotná komunikovať s personálom o poskytovanej zdravotnej starostlivosti voči jej osobe a voči dieťaťu. Zároveň odmietala podpísať informovaný súhlas a poučenie pacienta v zmysle Zákona o zdravotnej starostlivosti.

„Zdravotnícky personál je povinný v mimoriadne vážnej a zložitej situácii, ktorá vznikla príchodom pacientky, chrániť zdravie a životy všetkých pacientov a ich detí. Teda v tomto prípade všetkých žien, ktoré sa nachádzali na gynekologicko-pôrodníckom oddelení nemocnice. Takisto je povinný konať tak, aby bola zabezpečená profesionálna zdravotná starostlivosť o dieťa a ostatné deti, ktoré sa v čase pobytu pacientky narodili,“ vysvetľuje Paulo a dodáva, že v neposlednom rade zdravotníci postupujú tak, aby chránili seba a svojich kolegov, ktorí sú v súčasnosti vystavení mimoriadnemu riziku.

Podľa Paula nikto zo zdravotníckych pracovníkov neuviedol tejto pacientke, že jej bude odobraté dieťa, pokiaľ sa odmietne podrobiť antigénovému testu na COVID-19. Informácie, ktoré boli zverejnené na sociálnych sieťach, kde neodznelo jediné vyjadrenie zdravotníka s touto informáciou, sú lož. Naopak, ako počuť z nezákonne uverejnenej nahrávky, pacientka dostala jasné a zrozumiteľné informácie, že bude samostatne umiestnená spolu so svojím dieťaťom. „Aj napriek jej postoju a neochote rešpektovať nariadenia ÚVZ nosiť rúško, jej personál poskytol potrebnú zdravotnú starostlivosť v osobitnom režime, pri dodržaní všetkých preventívnych epidemiologických opatrení,“ hovorí riaditeľ.

V súčasnosti zamestnanci Neonatologického oddelenia poskytujú naďalej odbornú starostlivosť matke a dieťaťu. Matka umožnila spraviť dieťaťu štandardné novorodenecké vyšetrenia, odmietla však realizovať u dieťaťa COVID test, napriek podrobnému poučeniu o možných následkoch ošetrujúcou lekárkou. Matka zároveň odmietla podpísať informovaný súhlas, resp. odmietla podpísať skutočnosť, že s navrhovaným postupom lekára nesúhlasí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin PauloMonika Krišková
Firmy a inštitúcie UNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice