Rokovania Všeobecnej zdravotnej poisťovne so ZAP-om budú pokračovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VšZP
Foto: SITA / Ján Lörincz

Najbližšie stretnutie je naplánované na začiatok budúceho týždňa.

Rokovania Všeobecnej zdravotnej poisťovne so Zväzom ambulantných poskytovateľov (ZAP), ktorý združuje poskytovateľov všeobecnej i špecializovanej ambulantnej starostlivosti naďalej pokračujú. Ako informovala hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková, na stredajšom stretnutí obe strany predložili nové konkrétne návrhy podmienok budúcej spolupráce, o ktorých budú ďalej rokovať. „Najbližšie stretnutie je naplánované na začiatok budúceho týždňa,“ dodala.

Zväz vo svojom stanovisku vyjadril presvedčenie, že VšZP, ktorej jediným akcionárom je ministerstvo zdravotníctva, môže zásadne vstúpiť do tvorby štátneho rozpočtu na rok 2018 v časti týkajúcej sa zdravotnej starostlivosti.

„Apelujeme aj na VšZP, aby urýchlene poukázala na nedostatočný návrh na výšku platby za poistencov štátu v roku 2018, nakoľko poistenci štátu sú ťažiskovo poistení vo VšZP,“ píše zväz.

Práve VšZP podľa ZAP zabezpečuje financovanie nákladnejších pacientov. „Sme presvedčení, že je povinnosťou štátnej zdravotnej poisťovne neodkladne riešiť akútny nedostatok financií určených na zabezpečenie kvalitnej, efektívnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov, ktoré majú byť vyčlenené v rámci návrhu štátneho rozpočtu na rok 2018 pre ambulantný sektor,“ uviedol zväz.

Pacient by podľa AOPP nemal byť rukojemníkom

Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP) rozumie, že lekári majú právo rokovať o podmienkach svojej spolupráce so zdravotnými poisťovňami. Brať si však pacientov za rukojemníkov považuje za nemorálny krok.

Pacientska organizácia upozornila, že každý rok sa opakujúce nátlakové rokovania medzi lekármi, aktuálne Zväzom ambulantných poskytovateľov, a zdravotnými poisťovňami, konkrétne VšZP a Dôvera, zneisťujú pacientov.

Pokiaľ nepríde k dohode, pacientom asi v 2 000 ambulanciách nemusí byť od 1. októbra preplatená zdravotná starostlivosť. „Tieto dve poisťovne majú spolu približne 4 milióny 666 tisíc poistencov. Majú sa poistenci teraz obávať, že sa nedobrovoľne stanú samoplatcami?“ pýta sa prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Samotná AOPP podporuje boj lekárov za lepšie podmienky a mal by z nich profitovať aj pacient. Nepáči sa jej však jeho forma a ani to, že podobný scenár sa na Slovensku opakuje už roky. „Pacient nevie, či si od októbra bude musieť za vyšetrenie platiť, ktorí lekári a ambulancie zmluvy s poisťovňami nepodpísali. Táto neistota, branie pacienta ako rukojemníka, narúša dôveru medzi pacientom a lekárom,“ uviedla Lévyová.

Aj v prípade, ak by výsledkom rokovaní ZAP a VšZP nebol obojstranne výhodný kompromis, lekári združení v ZAP budú aj po 1. októbri tohto roka naďalej poskytovať zdravotnú starostlivosť všetkým svojim pacientom v rovnakom rozsahu ako doteraz.

„A to minimálne v období, počas ktorého by sa nenastavil nový režim a pravidlá. Jediní, ktorí nesmú pocítiť stav nedohodnutia zmluvných podmienok a neuzatvorenia zmlúv medzi poskytovateľmi a zdravotnou poisťovňou, musia byť pacienti. Všetko čo robíme, robíme pre zabezpečenie čo najlepšej zdravotnej starostlivosti pre našich pacientov i do budúcnosti,“ ubezpečil zväz.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientovVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňaZAP Zväz automobilového priemyslu SR