V roku 2016 bolo NCZI hlásených 316 prípadov chorôb z povolania

Foto: Thinkstock

Tri najčastejšie oblasti, kde choroby z povolania vznikajú: priemysel, bane a zdravotníctvo. 

V roku 2016 bolo Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) hlásených 316 prípadov chorôb z povolania. Ako vyplýva z najnovšej publikácie NCZI, išlo o 180 mužov a 136 žien.

V porovnaní s rokom 2015, s celkovým počtom 328 hlásených novopriznaných chorôb z povolania, nastal vlani pokles hlásených chorôb z povolania o 12 prípadov, čo predstavuje zníženie o 3,7 %.

„V kontexte hlásených profesionálnych poškodení zdravia z práce ide o historicky druhý najnižší počet hlásených chorôb z povolania. Menej ich bolo iba v roku 2013, kedy bolo zaznamenaných 301 prípadov,“ informovalo NCZI.

Najčastejšie postihnuté končatiny

Podobne ako v minulých rokoch aj vlani bola najčastejšie hlásenou chorobou z povolania choroba končatín z dlhodobého, nadmerného, jednostranného zaťaženia končatín (celkovo 173 zamestnancov, čo predstavuje viac ako polovicu zo všetkých hlásených chorôb z povolania).

Nasledovalo ochorenie kostí, kĺbov, svalov, ciev a nervov končatín spôsobené pri práci s vibrujúcimi nástrojmi s 46 hlásenými prípadmi.

Ďalšími v poradí boli infekčné a parazitárne ochorenia (23 zamestnancov), porucha sluchu z hluku (19 zamestnancov), profesionálne dermatózy (12 zamestnancov) a profesionálna bronchiálna astma (11 zamestnancov).

V Trnave žiadna hlásená choroba z povolania

Najviac postihnutých chorobami z povolania zaznamenali v uplynulom roku zdravotnícke zariadenia v Košickom kraji (131 hlásení), v Žilinskom kraji (72) a v Banskobystrickom kraji (49).

Najmenej hlásení bolo zaevidovaných z Prešovského kraja (6) a z Nitrianskeho kraja (2). V Trnavskom kraji nebola hlásená dokonca ani jedna choroba z povolania.

Podľa sídla organizácie, kde choroba z povolania vznikla, bol v uplynulom roku najvyšší počet chorôb z povolania hlásený v Košickom kraji (90), v Banskobystrickom kraji (69) a Trenčianskom kraji (49).

Chorobami z povolania najčastejšie trpeli ľudia pracujúci v priemyselnej výrobe (166 prípadov), v ťažbe a dobývaní (60) a v zdravotníctve (25). Najčastejšie boli chorobou z povolania postihnutí pracujúci medzi 50. až 54. rokom života (75 zamestnancov) a 55. až 59. rokom života (65 zamestnancov).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií