Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SVET ZDRAVIA Trebišov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Svet zdravia
15. 08. 2018 13:39 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Rómske asistentky sa v trebišovskej nemocnici osvedčili

Asistentky pomáhajú rómskych mamičkám so všetkým, s čím si samé nedokážu pomôcť

V Nemocnici Svet zdravia Trebišov už niekoľko týždňov pracujú asistentky osvety zdravia, ktoré majú rómsky pôvod a ovládajú rómsky jazyk. V pôrodnici či na pediatrickom oddelení pomáhajú rómskym mamičkám so všetkým, s čím si samé nedokážu pomôcť.

Ako agentúru SITA informovala Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia, asistentky osvety učia, ako sa starať o novorodenca, učia o hygiene, riešia problémové situácie a v prípade potreby prekladajú.

Pomáhajú obom stranám

„Hlavným cieľom tejto aktivity je zvýšiť zdravotnú gramotnosť pacientov z marginalizovaných rómskych komunít, poskytnúť im psychosociálnu podporu, šíriť zdravotnú osvetu, ale aj preklenúť komunikačnú bariéru medzi rómskym pacientom a zdravotníkom v nemocnici,“ vysvetlila Tatiana Hrustič, riaditeľka organizácie Zdravé regióny, ktorá projekt na pôde nemocnice realizuje.

Rómski asistenti podľa nej rozumejú prostrediu, odkiaľ pacient prichádza, a dokážu tak pomôcť obom stranám – rómskej mamičke aj lekárovi.

V trebišovskej nemocnici pôsobia dve rómske asistentky osvety zdravia od polovice apríla. Od 8. do 15. hodiny pomáhajú na gynekologicko-pôrodníckom a pediatrickom oddelení či na pediatrických ambulanciách, kde je ich podpora najviac potrebná.

„Mamičkám sú asistentky nápomocné pri všetkých činnostiach, s ktorými si nevedia pomôcť samé. Učia, ako sa starať o novonarodené dieťa, edukujú o hygiene po pôrode či vysvetľujú, ako zvládať povinnosti, ktoré s narodením bábätka prišli,“ vysvetlil primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia trebišovskej nemocnice Oto Szilágyi.

Pomoc podľa neho oceňujú najmä maloleté pacientky, ktoré často nemajú doklady totožnosti a napríklad nevedia, ako postupovať pri vybavení rodného listu dieťaťa.

Pôsobia aj v ďalších nemocniciach

Asistentky mamičkám tiež vysvetlia, že je povinné mať dieťa poistené v niektorej zo zdravotných poisťovní, aby matka neuhrádzala hospitalizáciu sama.

„Komunikujú s problémovými návštevami alebo sú kontaktnou osobou v komunite, ak matka po pôrode nejaví o dieťa v pôrodnici záujem. Taktiež s pomocou asistentiek dokážeme hovoriť s mamičkami v ich rodnom jazyku. Prípadov, keď intervencia asistentiek bola veľkým prínosom, je teda mnoho,“ podotkol primár.

Asistenti osvety zdravia pôsobia spolu v šiestich spádových nemocniciach na východe Slovenska. Okrem Trebišova pomáhajú v nemocniciach v Michalovciach, v Košiciach v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura a v Detskej fakultnej nemocnici, v Kežmarku a Revúcej.

Pilotný projekt Asistenti osvety zdravia je súčasťou národného projektu Zdravé komunity, ktorý je financovaný z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Odporúčané články

V Trebišove si rodičky môžu analgéziu dávkovať samy Trebišovská nemocnica zriadila pre pacientov komunitné miestnosti

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X