Roosveltova nemocnica v Banskej Bystrici čelí nedostatku personálu, obmedzuje plánované operácie

Nemocnica, operácie, lekári, operácia

Počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici stúpa, aktuálne tu leží 39 pacientov. Ako ďalej nemocnica informuje na sociálnej sieti, sedem z týchto pacientov je v kritickom stave s potrebou podpory dýchania.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

V tejto situácii už nemocnica nevie ďalej zabezpečiť vykonávanie plánovaných operácií a je nútená pristúpiť k ich odkladaniu u pacientov, ktorých zdravotný stav to umožní.

Nakazený je aj personál

„COVID-19 zasiahol aj personál a z dôvodu nakazenia sa vírusom chýba v nemocnici 27 zamestnancov, prevažne zdravotníkov,“ uvádza nemocnica s tým, že aj toto ovplyvňuje realizáciu plánovaných operácií.

„Pacientov, ktorým naplánovaný termín operácie preložíme, budeme kontaktovať a budeme ich včas informovať o ďalšom postupe,“ dodáva nemocnica.

Chýbajú špecializovaní zdravotníci

Špecifickú zdravotnú starostlivosť si vyžadujú hlavne kriticky chorí pacienti napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Pacient musí byť izolovaný a vyžaduje opateru vyšším počtom špecializovaných zdravotníkov, ktorých nie je dostatok.

„Sú to predovšetkým anestéziologické sestry, ktoré sú okrem starostlivosti o pacienta na lôžku aj pri operačných výkonoch,“ konkretizuje zariadenie s tým, že ani jeden zo siedmich pacientov na umelej pľúcnej ventilácii nebol proti COVID-19 očkovaný.

„Keby využili toto jednoduché preventívne opatrenie, nemusel byť ich stav taký vážny, liečili by sa s vysokou pravdepodobnosťou len doma,“ konštatuje nemocnica a vyzýva ľudí, aby využili túto prevenciu a dali sa zaočkovať.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie FNsP FDR BB Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica