Aký je rozdiel medzi príznakmi chrípky a COVID-19? Bežný človek ich ťažko rozozná

chrípka, choroba
Foto: ilustračné, Getty Images

Rozoznať príznaky chrípky a ochorenia COVID-19 obvykle nie je pre bežného človeka možné. V tlačovej správe o tom v súvislosti s nadchádzajúcou chrípkovou sezónou upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Hoci chrípku a COVID-19 spôsobujú rôzne vírusy, príznaky oboch ochorení sú z veľkej časti podobné: horúčka nad 38 stupňov, suchý, dráždivý kašeľ (pri COVID-19 aj sťažené dýchanie),celková únava, slabosť. Z ďalších niekedy nádcha, bolesť v krku. Do istej miery odlišné príznaky sú bolesť hlavy, kĺbov a svalov (pri chrípke výrazné, pri COVID-19 prítomné niekedy),” uvádza ÚVZ SR.

Hnačky a zvracanie

Pokiaľ ide o príznaky ako hnačky, bolesť brucha alebo zvracanie, podľa hygienikov sa pri chrípke nevyskytujú, pri COVID-19 niekedy, podobne ako strata čuchu.

Definitívnu odpoveď, či má človek chrípku alebo COVID-19, môže dať len laboratórne vyšetrenie odobratej klinickej vzorky od pacienta,” zdôrazňuje ÚVZ SR. Upozorňuje pritom, že naraz je možné ochorieť na obe ochorenia.

Viac o téme: Koronavírus

Pri ochorení jedným vírusom sa dokonca zvyšuje pravdepodobnosť nakazenia ďalším infekčným ochorením, či už vírusovým alebo bakteriálnym. Oslabený organizmus je totiž náchylnejší na ďalšie infekcie. Súbežný priebeh chrípky a COVID-19 môže významne zhoršiť váš zdravotný stav,” uvádza ÚVZ SR.

Očkovanie proti chrípke

Hygienici tiež pripomínajú, že zatiaľ čo účinná vakcína proti COVID 19 sa očakáva v roku 2021, očkovanie proti chrípke dostupné je.

Takéto očkovanie odporúčajú predovšetkým rizikovým skupinám, teda seniorom, osobám s chronickými ochoreniami, osobám s oslabenou imunitou a tehotným ženám.

Rovnako ho odporúčame osobám s vyšším rizikom nákazy alebo šírenia ochorenia pri práci, ako sú zdravotnícki pracovníci či zamestnanci zariadení sociálnej služby,” dodal ÚVZ SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR