RTVS: V banskobystrickej nemocnici hrozia protesty lekárov

FDR
Foto: SITA / Jakub Julény

V banskobystrickej nemocnici F. D. Roosevelta hrozí štrajková pohotovosť alebo vypovedanie služieb lekárov. Ako informovala RTVS, odborári dávajú vedeniu Rooseveltovej nemocnice do štvrtka ultimátum.

Lekárom sa totiž nepáči novoročné znižovanie platov o niekoľko desiatok či stoviek eur.

V prípade, že nemocnica platy do pôvodnej výšky nevráti, lekárske odbory plánujú protestovať.

Prišli o stovky eur mesačne

Napätie vzniklo po tom, ako vedenie ešte pred sviatkami siahlo lekárom na platy. Urobilo tak nepredĺžením dodatkov kolektívnej zmluvy. Lekári s najdlhšou praxou tak prišli o dvesto až tristo eur mesačne.

Nemocnica zdôvodňuje znižovanie platov tým, že chce zaviesť nový motivačný systém ohodnotenia. Ten by vraj mal byť spravodlivejší pre mladších lekárov. O výške odmien by mal po novom rozhodovať prednosta alebo primár oddelenia.

Pre odborárov to však nie je dostatočné riešenie a trvajú na dorovnaní platov lekárov do pôvodnej výšky.

Rokovať budú vo štvrtok

Ako uviedol zástupca Lekárskeho odborového združenia Jozef Baláž, vo štvrtok sa majú stretnúť s vedením nemocnice. „Pokiaľ by k dohode nedošlo, budeme nútení upozorniť na tento problém aj inými spôsobmi,“ uviedol Baláž.

Hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje tvrdí, že vedenie sa už so zástupcami jednotlivých oddelení na novom systéme odmeňovania dohodlo. Odborárom však chcú zaslať odpoveď v zákonnej lehote, teda do tridsiatich dní.

„S prednostami a primármi sme sa dohodli už na systéme odmeňovania, ktorý bude spravodlivý a motivujúci pre všetkých lekárov,“ priblížila Maťašeje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FNsP FDR BB Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská BystricaLOZ Lekárske odborové združenie