Rusi evidujú prudký nárast infikovaných, Putin hovoril o veľmi náročnej situácii v krajine

Vladimir Putin
Foto: archívne, SITA/AP

Rusko vo štvrtok zaznamenalo prudký nárast prípadov ochorenia COVID-19. Tamojší vládni predstavitelia varujú pred príchodom ďalšej vlny pandémie vyvolanou vysoko nákazlivým variantom koronavírusu omikron.

Viac o téme: Koronavírus

Ruská štátna pracovná skupina pre boj s koronavírusom vo štvrtok informovala, že eviduje 21 155 nových prípadov nákazy. To je o 18 percent viac ako deň predtým a o 33 percent viac ako v pondelok. Za jeden deň tiež pribudlo 740 nových úmrtí.

Veľmi náročná situácia

Nový nárast nasleduje po plynulom poklese nových prípadov v uplynulých týždňoch, ktorému predchádzala rekordná vlna infekcií. Šéfka ruského úradu verejného zdravotníctva Rospotrebnadzor Anna Popovová v utorok odhadla, že Rusko môže čeliť šesťciferným denným prírastkom nákaz.

Prezident Vladimir Putin v stredu označil epidemickú situáciu v krajine za „veľmi náročnú“ a vyzval vládu, aby sa pripravila. Vicepremiérka Tatiana Golikovová sa zaviazala, že do konca týždňa predstaví nové opatrenia.

Viac ako 300-tisíc obetí

Pracovná skupina pre boj s koronavírusom od začiatku pandémie eviduje viac ako 10,7 milióna potvrdených infekcií a 319 172 úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom.

Ruský štatistický úrad, ktorý používa obsiahlejšie kritériá, hovorí o oveľa vyššom počte úmrtí. Podľa jeho dát od apríla 2020 do októbra 2021 zomrelo viac ako 625-tisíc ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tatiana GolikovováVladimir Putin