Rusi idú testovať miešanie vakcíny od firmy AstraZeneca a jednodávkovej vakcíny Sputnik Light

Vakcína AstraZeneca
Foto: ilustračné, SITA/AP

Ruské zdravotnícke orgány schválili testovanie kombinácie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a ruskej jednodávkovej očkovacej látky Sputnik Light. Vyplýva to z ruského registra schválených klinických testov.

Malá štúdia, ktorá mala odštartovať 26. júla a skončiť sa v marci 2022, by mala mať 150 dobrovoľníkov a zamerať sa na bezpečnosť a schopnosť zmiešaného režimu pri vytváraní imunitnej odpovede. Testy by mali vykonať v piatich zdravotníckych zariadeniach v Moskve a Petrohrade.

Obe vakcíny sú si podobné

Sputnik Light je jednodávková verzia vakcíny Sputnik V, ktorú vyvinulo Gamalejovo národné výskumné centrum a jeho vývoj financoval Ruský fond priamych investícií.

Sputnik V a vakcína od AstraZeneca, na ktorej sa podieľala Oxfordská univerzita, sú si podobné, pretože obidve obsahujú genetický materiál z takzvaného spike proteínu vírusu SARS-CoV-2, ktorý následne vyvolá imunitnú reakciu.

Výrobcovia oboch vakcín oznámili plány na štúdiu ich miešania už koncom minulého roka. Oficiálne konto vakcíny Sputnik V na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedlo, že podobné testy sa už konajú v Azerbajdžane, Argentíne a Spojených arabských emirátoch.

Silná imunitná reakcia

Vedci v Spojenom kráľovstve a iných krajinách testujú, či je kombinovanie očkovacej látky od AstraZeneca s ďalšími vakcínami vyrobenými konzorciom PfizerBioNTech a spoločnosťou Moderna účinné a bezpečné.

Skoré výsledky ukázali, že kombinovanie dávok vakcín od AstraZeneca a Pfizer-BioNTech vykazuje silnú imunitnú reakciu.

Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že miešanie rôznych vakcín proti ochoreniu COVID-19 pravdepodobne funguje, no je na to potrebných viac dát.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZenecaGamalejovo národné výskumné centrum