Rusi veria, že majú účinný liek proti koronavírusu. Nemocnice ho začnú používať už tento mesiac

Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Pavel Golovkin)

Liečbu Covid-19 pomocou nového antivirotika Avifavir chcú ruské nemocnice aplikovať do praxe už v priebehu júna, uvádza CNBC. Ruské ministerstvo zdravotníctva totiž oficiálne schválilo liečivo používané proti chrípke aj na liečbu pacientov nakazených koronavírusom.

Podľa predbežných štúdií by antivirotikum mohlo skrátiť dobu zotavovania pacientov s Covid-19. Účinnosť lieku potvrdila aj predchádzajúca štúdia uskutočnená na 40 pacientoch, z ktorej vyplynulo, že 65 percent z nich malo už po piatich dňoch liečby negatívny test na koronavírus, čo bolo dvakrát viac ako pri štandardnej liečbe.

Druhý sľubný liek proti koronavírusu

Liečivo bolo vyvinuté na báze japonského favipiraviru, antivirotika proti chrípke, a jeho vývoj financoval ruský fond RDIF v spolupráci s farmaceutickou firmou ChemRar. Ruským nemocniciam by mali v júni dodať až 60-tisíc kusov nádejného lieku.

Avifavir je oficiálne prvým ruským liekom na Covid-19, ktorý priniesol výsledky aj v klinických skúškach. Podľa generálneho riaditeľa RDIF Kirilla Dmitrieva ide o významný krok vpred. Dodal, že popri remdesivire je toto antivirotikum druhým najsľubnejším liekom proti Covid-19 na svete.

Rusko eviduje vyše 420-tisíc infikovaných

Podľa posledných štatistík eviduje Rusko vyše 423-tisíc ľudí nakazených koronavírusom, z ktorých viac ako 5-tisíc ochoreniu podľahlo. Uzdravila sa ešte len necelá polovica nakazených, vyše 186-tisíc pacientov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom