Ruská vláda odložila prijatie legislatívy o COVID pasoch, zákon narazil na odpor antivaxerov

Covid pas
Návrh zákona o doprave minulý mesiac z parlamentu stiahli. Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Ruská vláda sa v piatok rozhodla odložiť prijatie legislatívy, ktorá by ľuďom bez očkovania proti koronavírusu obmedzila vstup na verejné miesta. K tomuto kroku pristúpila napriek prudkému nárastu infekcií a varovaniam najvyšších predstaviteľov o hrozbe v podobe šírenia vysoko infekčného variantu omikron.

Kontrola očkovania

Rusko v piatok evidovalo 23 820 nových prípadov nákazy, čo je o 12 percent viac ako v predchádzajúci deň. Ochoreniu COVID-19 zároveň podľahlo ďalších 739 ľudí.

Návrh zákona podmieňoval prístup na určité verejné miesta predložením dokladu potvrdzujúcom absolvovanie očkovania, nedávne uzdravenie z ochorenia COVID-19 alebo zdravotnú výnimku z očkovacej povinnosti.

Zavádzanie COVID pasov

Podpredsedníčka vlády Taťjana Golikovová uviedla, že prijatie zákona sa odkladá vzhľadom na „vysokú neistou“, keďže jeho príprava reagovala na variant delta, ale objavili sa „nové výzvy“.

Iniciatíva sa spolu s ďalším návrhom zákona, ktorý predpokladal zavedenie COVID pasov pre lietadlá a vlaky vo vnútroštátnej aj medzinárodnej doprave, stretla s veľkým odporom medzi obyvateľmi, ktorí sa k očkovaniu stavajú prevažne skepticky.

Návrh zákona o doprave minulý mesiac z parlamentu stiahli, legislatíva o verejných priestranstvách však prešla prvým čítaním.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Tatjana Golikovová