Ruské zdravotníctvo je preťažené a počet úmrtí na koronavírus dosiahol v krajine nový rekord

Koronavírus, úmrtie, pandémia
Rusko už druhý deň v rade nahlásilo rekordný počet obetí. Foto: archívne, SITA/AP

Počet úmrtí po nákaze koronavírusom v Rusku od začiatku októbra dosiahol tretí rekord a počet potvrdených infekcií opäť prekročil hranicu 25-tisíc za jeden deň. Ruský úrad pre boj proti pandémii koronavírusu v utorok za uplynulý deň nahlásil 25 110 nových infekcií a 895 úmrtí.

Počet úmrtí je najvyšší od začiatku pandémie. Podľa Kremľa táto situácia vyvoláva obavy, ale napriek tomu neuvažuje o celoštátnom lockdowne alebo iných celoštátnych opatreniach.

Viac o téme: Koronavírus

Vo viacerých ruských regiónoch obmedzili vstup na masové podujatia a do niektorých verejných priestorov, ako sú divadlá, kiná, reštaurácie a bary. Vstup povoľujú len vakcinovaným ľuďom, tým, ktorí nedávno prekonali ochorenie COVID-19 alebo sa môžu preukázať negatívnym výsledkom testu na koronavírus, ktorý nie je starší ako 72 hodín.

Rozsiahly ale vážne podfinancovaný systém ruského zdravotníctva už začína prejavovať známky preťaženia. Podľa ruských predstaviteľov je dôvodom nízka miera zaočkovanosti. Doteraz sa úplne zaočkovalo len 27,4 percenta zo 146-miliónovej populácie Ruska. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že príčinou pomalého tempa vakcinácie je „nedostatočne aktívna kampaň na vysvetlenie, že neexistujú alternatívy“ voči očkovaniu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom