Rusko čaká rozsiahle očkovanie proti COVID-19 vakcínou Sputnik V, vyhlásil prezident Putin

Koronavirus, vakcína Sputnik V
Foto: AP Photo/Alexander Zemlianichenko Jr, File

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu prikázal „rozsiahlu“ vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 so začiatkom v závere budúceho týždňa.

Očkovanie bude dobrovoľné a bezplatné

Jeho krok prišiel len niekoľko hodín po tom, ako Veľká Británia ako prvá západná krajina schválila použitie vakcíny proti koronavírusu, ktorú vyvinuli americký výrobca liekov Pfizer a nemecká farmaceutická firma BioNTech.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Putin uviedol, že viac ako dva milióny dávok vakcíny Sputnik V „vyrobili alebo vyrobia v najbližších dňoch“.

„To nám dáva príležitosť začať, ak nie masovú, tak rozsiahlu vakcináciu, a samozrejme, ako sme sa dohodli, predovšetkým dvoch rizikových skupín – lekárov a učiteľov,“ vyhlásil ruský prezident. Očkovanie bude dobrovoľné a bezplatné.

Vyskúšali ju len na malej skupine ľudí

Rusko propaguje svoju vakcínu Sputnik V ako „prvú registrovanú vakcínu proti COVID-19“ vo svete po tom, ako jej vláda dala regulačný súhlas začiatkom augusta.

Viac o téme: Koronavírus

Avšak schválenie tejto vakcíny vyvolalo značnú kritiku zo strany expertov, pretože v tom čase bola vyskúšaná len na vzorke niekoľkých desiatok ľudí.

Štúdiu na vzorke 40-tisíc dobrovoľníkov ohlásili dva týždne po tom, ako vakcínu vláda schválila. Testovanie stále pokračuje. Minulý mesiac tím, ktorý vakcínu vyvíja, uviedol, že podľa predbežnej analýzy údajov z testovania je účinnosť vakcíny na úrovni 91,4 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin