Rusko pre koronavírus dočasne zakázalo Číňanom vstúpiť do krajiny, niektorí budú mať výnimku

Hranica
Foto: SITA

Rusko v stredu korigovalo svoje vyhlásenie, že sa rozhodlo dočasne zakázať vstup na svoje územie všetkým občanom Číny.

Dôvodom tohto rozhodnutia, o ktorom informoval v utorok ruský premiér Michail Mišustin, je „zhoršujúca sa epidemiologická situácia v Číne“ v súvislosti s novým koronavírusom, ktorým sa od decembra nakazilo už vyše 75-tisíc ľudí.

Podľa stredajšieho vyhlásenia ruského ministerstva zahraničných vecí však z tohto rozhodnutia budú existovať výnimky.

Turisti budú musieť ostať doma

Do Ruska alebo cez Rusko budú môcť ďalej cestovať Číňania s diplomatickými, podnikateľskými, humanitárnymi alebo tranzitnými vízami, zatiaľ čo ich spoluobčania s turistickými, súkromnými, študentskými a pracovnými vízami budú musieť zostať doma.

Ruské ministerstvo zahraničia v stredu opakovane zdôraznilo, že ide iba o dočasné opatrenie. „Potvrdzujeme náš záujem pokračovať v tesnej spolupráci s Čínou v záujme čo najskoršieho potlačenia tejto spoločnej hrozby,“ uviedol ruský rezort diplomacie.

Rusko obmedzilo aj dopravu

Rusko v posledných dňoch preventívne hospitalizovalo stovky ľudí, ktorí sa vrátili z Číny. Obmedzilo aj dopravu s touto krajinou, úplne prerušilo železničné spojenie s Čínou aj Severnou Kóreou a zatvorilo hranice s Čínou aj Mongolskom.

Zákaz vstupu na územie Ruska pre občanov Číny, okrem tých, na ktorých sa bude vzťahovať výnimka, začne platiť vo štvrtok presne o polnoci moskovského času (v stredu o 22:00 stredoeurópskeho času).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michail Mišustin