Rusko schválilo po počiatočných štúdiách aj druhú vakcínu proti koronavírusu

Rusko, koronavírus, vakcína
Foto: ilustračné, SITA/AP

Dva mesiace po tom, ako takýto krok vyvolal rozsiahlu kritiku expertov doma i v zahraničí, ruské úrady po počiatočných štúdiách schválili druhú vakcínu proti koronavírusu. Vyhlásil to v stredu ruský prezident Vladimir Putin počas televízneho stretnutia s predstaviteľmi vlády.

Imunita potrvá až šesť mesiacov

„Teraz musíme zvýšiť produkciu prvej a druhej vakcíny,“ uviedol Putin a dodal, že prioritou bude dodávať vakcíny na ruský trh. Peptidovú vakcínu EpiVacCorona pozostávajúcu z dvoch dávok vyvinul sibírsky Vector Institute.

Testy na stovke dobrovoľníkov vo veku od 18 do 60 rokov trvali vyše dva mesiace a úspešne ich ukončili pred dvomi týždňami.

Vedci, ktorí vyvinuli vakcínu, uviedli, že produkuje dostatok protilátok a imunita, ktorú vytvára, môže trvať až šesť mesiacov. V novembri a decembri by sa mala začať pokročilejšia štúdia zahŕňajúca desaťtisíce dobrovoľníkov, ktorá je nevyhnutná na zaistenie bezpečnosti a účinnosti vakcíny. Údajne sa na nej zúčastní až 40-tisíc osôb.

Uzatvorili kontrakty s tromi krajinami

Prvú ruskú vakcínu Sputnik, vyvinutú v Moskve, schválili 11. augusta po ukončení testovania na 76 dobrovoľníkoch. Mnohí odborníci však tvrdili, že v súlade so zavedeným vedeckým protokolom sú potrebné omnoho rozsiahlejšie štúdie.

Napriek tomu už Rusko uzatvorilo kontrakty na dodávky vakcín Sputnik s Mexikom, Indiou či Brazíliou, zatiaľ v celkovom počte 200 miliónov dávok. O vakcínu Sputnik majú záujem aj desiatky ďalších krajín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie Vector Institute