Rusko schválilo prvú vakcínu proti COVID-19. Zaočkovali aj Putinovu dcéru

Vakcína, liek, striekačka, ihla
Tretia fáza klinických skúšok vakcín môže trvať aj niekoľko rokov. Foto: ilustračné, Thinkstock

Ruské ministerstvo zdravotníctva schválilo prvú očkovaciu látku proti koronavírusu na svete. Túto správu v utorok oznámil ruský prezident Vladimir Putin, napísal spravodajský portál Russia Today.

Putin zaočkoval dcéru

Prezradil tiež, že jedným z prvých zaočkovaných proti COVIDu-19 je aj jeho dcéra. Po podaní vakcíny mala údajne miernu teplotu, ktorá však rýchlo ustúpila. „Zaočkovaná bola aj jedna z mojich dcér,“ vyhlásil Putin v televíznom prejave.

Vakcínu vyvinul moskovský Gamalejov inštitút. Finálne testy na ľuďoch prebiehali posledné dva mesiace. Dobrovoľníkov na tieto testy dodala zdravotníkom armáda.

Viac o téme: Koronavírus v Rusku

Vakcína sa podľa Putina ukázala počas testov ako účinná a mala by zabezpečiť „dostatočnú imunitu“ proti koronavírusu. Ako prví by mali vakcínu dostať zdravotníci, učitelia a rizikové skupiny obyvateľstva.

Detaily nie sú známe

Putin podľa vlastných slov dúfa, že Rusko čoskoro začne s masovou výrobou tejto očkovacej látky. Predpokladá sa, že budú potrebné dve očkovania, aby bola látka proti koronavírusu účinná.

Viac o téme: Koronavírus

Rusko zatiaľ nezverejnilo presnejšie vedecké údaje o svojej vakcíne. Bolo ju možné pripraviť tak rýchlo preto, lebo ide o upravenú vakcínu používanú aj proti iným chorobám. Podobný postup zvolili aj ďalšie svetové vedecké tímy.

Niektorí vedci však vyjadrili obavy nad faktom, že vývoj vakcíny neprešiel takzvanou treťou fázou, ktorá trvá dlhé mesiace a zahŕňa tisíce ľudí. Putin však zdôraznil, že nová vakcína prešla všetkými nevyhnutnými testami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin