Rusko si v novembri pripísalo rekordný počet úmrtí s ochorením COVID-19, úmrtnosť medziročne vzrástla o 17 percent

Koronavirus, Rusko
Foto: ilustračné, SITA/AP

V novembri zomrelo v Rusku viac ako 87 500 ľudí s ochorením COVID-19. Je to najvyšší mesačný prírastok úmrtí v krajine od začiatku pandémie. Vo štvrtok o tom informoval tamojší štatistický úrad Rosstat.

Rosstat vo svojej správe uviedol, že 71 187 úmrtí spôsobilo priamo potvrdené ochorenie COVID-19.

Nárast úmrtí v dôsledku COVID-19

Koronavírus pravdepodobne zapríčinil 8 939 úmrtí, hoci to nie je potvrdené testom, a v 1 477 prípadoch sa vírus značne podpísal pod zhoršenie fatálnych komplikácií iných ochorení. V dôsledku iných príčin zomrelo 5 924 ľudí s pozitívnym testom na koronavírus.

Štatistický úrad tiež uviedol, že celkový počet úmrtí medzi aprílom 2020 a októbrom 2021 je takmer 626-tisíc. To je viac ako dvojnásobok široko citovaného počtu, ktorý hlási štátna pracovná skupina pre koronavírus.

Rosstat však pri výpočtoch používa širšie kritériá ako skupina. Tá zahŕňa iba úmrtia, kde bolo hlavnou príčinou ochorenie COVID-19, a používa dáta zo zdravotníckych zariadení. Rosstat svoje dáta berie z matrík.

Vicepremiérka a šéfka pracovnej skupiny Taťjana Golikovová vo štvrtok uviedla, že celková úmrtnosť v Rusku v novembri medziročne narástla o 17 percent. Tento nárast bol podľa nej v dôsledku COVID-19.

Pokles populácie môže presiahnuť milión

Počet obyvateľov Ruska od januára do novembra klesol o 945 100. Pokles by pritom tento rok mohol presiahnuť jeden milión.

Rusko v ostatných mesiacoch čelilo nárastu nákazy s rekordnými prírastkami infekcií aj úmrtí. Postihlo ho to za situácie, keď je miera zaočkovanosti v krajine nízka a prístup verejnosti voči preventívnym opatreniam laxný.

Len 51 percent z takmer 146 miliónov obyvateľov Ruska je plne zaočkovaných. Pandemická situácia v krajine sa v minulých týždňoch síce zlepšila, no úrady sa pripravujú na novú vlnu vyvolanú nákazlivejším variantom koronavírusu omikron.

V Rusku vo štvrtok oznámili prírastok 21 703 nových prípadov nákazy a 926 úmrtí. Celkový počet potvrdených infekcií je podľa pracovnej skupiny takmer 10,5 milióna a celkový počet úmrtí 307 948.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Tatjana Golikovová
    Firmy a inštitúcie Rosstat