Rusko spustilo očkovanie detí vakcínou Sputnik M, krajina tak reaguje na obrovský nárast infikovaných

Couple of young people showing the  bandage on the arm after getting the vaccination from coronavirus. New normal concept of people received the vaccine.
Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Rusko začalo ponúkať vakcínu proti ochoreniu COVID-19 aj deťom vo veku od 12 do 17 rokov. Učinilo tak uprostred dosiaľ najväčšieho náporu infekcií v krajine od vypuknutia pandémie koronavírusu.

Pre spomenutú vekovú skupinu bude bezplatne dostupná dávka Sputnik M, verzia hlavnej vakcíny Sputnik V, ktorá však v prípade detí obsahuje menšiu dávku. Očkovacie látky pre tínedžerov ponúkajú v mnohých oblastiach okolo Moskvy, na Urale, Sibíri i Ďalekom východe.

V stredu sa nechali zaočkovať proti koronavírusu prvé deti vo Volgograde, Astracháni a Kursku. Vakcinačná kampaň v Moskve sa začne v najbližších dňoch.

Kým osoby vo veku od 15 do 17 rokov sa môžu rozhodnúť sami, mladší ako 15 rokov potrebujú pred zaočkovaním súhlas rodičov alebo zákonných zástupcov.

Rusko, ktoré má zďaleka najväčší počet obetí koronavírusu v Európe, v ostatných týždňoch zaznamenalo prudký nárast prípadov. Od 10. januára, keď evidovali asi 15-tisíc infekcií, stúpol tento počet päťnásobne. V stredu v Rusku zaznamenali 74 692 potvrdených prípadov, čo bolo ďalšie pandemické maximum v rámci krajiny. Najviac zasiahnuté sú regióny Moskvy a Petrohradu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom