Rútime sa do patovej situácie a hazardujeme so zdravím ľudí. Odborári opäť vyzývajú, aby sa zdravotníkom zvýšili platy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 8. júla 2022, 12:25

Zdravotnícki pracovníci stratili trpezlivosť a vyzývajú vládu a poslancov národnej rady na bezodkladné predstavenie legislatívy, ktorou by sa v čo najkratšom čase zvýšili mzdy v zdravotníctve.

Koalícia nesplnila svoje sľuby

„Nevidíme zmysle a priestor na ďalšie formálne rokovania bez jasných záverov, ktoré vyzerajú len ako naťahovanie času. Rovnako nás nebaví prizerať na vnútorné politické spory, ktoré zatieňujú reálne problémy v našej krajine a v zdravotníctve,“ uviedol za prezidentov komôr a zástupcov odborových organizácií vo vyhlásení riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Lukáš Kober.

Predstavitelia stavovských a odborových organizácií v zdravotníctve upozorňujú, že práve ministri, poslanci a predstavitelia vlády hrubo porušili dohodu a verejný prísľub predstavenia navýšenia miezd do konca júna tohto roka. To bol termín, ktorý sami navrhli.

Personálna kríza v zdravotníctve

S prichádzajúcou ďalšou vlnou ochorenia COVID-19 a pri potrebe systémových reforiem v zdravotníctve považujú riešenie mzdového ohodnotenia za úplne základnú otázku. Bez jej uzavretia sa budú problémy podľa vyhlásenia len prehlbovať.

„Personálna kríza nášho zdravotníctva je a bude podstatne horšia ako všetky uplynulé krízy posledných rokov a doplatí na ňu v prvom rade občan a pacient,“ zdôraznili odbory.

Pripomenuli, že v okolitých krajinách vlády prejavili vysokú mieru pochopenia pre zlepšenie odmeňovania zdravotníkov bez doprosovania.

Vláda sa zdravotníkom otočila chrbtom

Slovenskí zdravotníci sú svedkami naťahovania času napriek tomu, že dali kompetentným od februára do júna päť mesiacov na prípravu stabilizácie zdravotníckeho personálu. Vyhlásenie uvádza, že počas pandémie zdravotníci siahli na dno svojich síl.

„Dočkali sa mimoriadnych príplatkov viazaných na počet pacientov v nemocniciach a ďakovných potleskov, čo ani zďaleka nezabránilo ich ďalšiemu odlivu. Súčasné mzdové koeficienty rastú neporovnateľne pomalšie ako inflácia, ktorú Národná banka Slovenska odhaduje v tomto a budúcom roku kumulatívne na úrovni 21,5 percenta, čo spôsobí výrazný pokles reálnych miezd,“ upozorňujú zdravotníci vo vyhlásení.

Podľa Hlasu peniaze v rozpočte sú

Zástupcov sestier a záchranárov, Slovenskú komoru sestier a pôrodných asistentiek, Slovenskú komoru zdravotníckych záchranárov, odborové organizácie ZZS Bratislava a ZZS Košice a zástupcov ďalších 14 profesií v zdravotníctve ako Slovenskú komoru medicínsko-technických pracovníkov či Slovenskú komoru fyzioterapeutov podporila strana HLAS-SD.

„Peniaze pre zdravotníkov v schválenom rozpočte sú. Spolu 717 miliónov je v rezerve na negatívne vplyvy pandémie a tieto prostriedky je možné ihneď využiť, bez negatívneho vplyvu na štátny rozpočet. Za stranu HLAS-SD som už dvakrát podal návrh presunúť z uvedenej rezervy pol miliardy eur priamo do zdravotníctva na platy zdravotníkov, aby nám neodchádzali a zostali pri lôžkach našich pacientov. Vládna koalícia to však dvakrát odmietla,“ ponúka riešenie podpredseda strany HLAS-SD a člen zdravotníckeho výboru Richard Raši.

Dodal, že sa začína ďalšia vlna pandémie, nemocnice pre nedostatok personálu opäť odkladajú plánované zákroky a pokiaľ rýchlo zdravotníkov nestabilizujeme výrazne vyššími platmi, budú naďalej zo slovenského zdravotníctva odchádzať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukáš KoberRichard Raši
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiekSKZZ Slovenská komora zdravotníckych záchranárov