S koronavírusom rozpočet nerátal. Účet bude vysoký

Eurá, peniaze
Foto: GettyImages

Koronavírus prináša škody na zdraví aj hospodárstve. A hoci zdravotné poisťovne ešte nevedia vyčísliť, aký bude pre ne konečný účet, majú dôvod na znepokojenie.

Nielenže sa im dramaticky zvýšia výdavky na liečbu pacientov. Výpadok príjmov ekonomicky aktívnych poistencov a OČR-ky budú znamenať aj pokles platieb na zdravotné poistenie.

A to rozpočet na tento rok bol nereálny už od jeho prijatia, kedy o koronavíruse nikto ani nechyroval.

Poisťovne varujú: výpadky financií budú obrovské

Ekonomické nožnice v zdravotníctve sa čím ďalej tým viac otvárajú, čo môže mať drastické dopady, uvádza poisťovňa Dôvera. Na jednej strane rastú oprávnené požiadavky poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Na strane druhej by bolo treba zdravotníctvo dofinancovať na tento rok asi 190  miliónmi eur.

A k tomu sa pridajú ďalšie výpadky. „PN, OČR, obmedzená výroba, nižšie odmeny, bonus, zmrazovanie platov či plánovaný odkladu povinnosti platiť zdravotné odvody,“ vyratúva PR špecialista Dôvery Matej Štepianský. V zdravotníctve tak budú chýbať stovky miliónov eur.

Poisťovne dopad zatiaľ nevedia vyčísliť. „Reálne výpadky na strane príjmov budeme vedieť odhadnúť, keď bude známa finálna verzia vládnych opatrení, ktoré by sa mali dotknúť aj zdravotných odvodov,“ uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Slávka Gáborová.

Balíček poteší podnikateľov, no poisťovne nie

Ako uvádza výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní Katarína Kafková, nová vláda bude musieť urýchlene nájsť financie na boj s koronavírusom.

Problémy s financovaním, ktoré sektor zdravotníctva rieši už roky, môže aktuálne spôsobiť nielen úhrada starostlivosti a testovania na koronavírus, ale najmä balíčky na pomoc podnikateľom,“ pripomína.

Balík opatrení, predstavilo Ministerstvo hospodárstva SR. Počíta s viacerými úľavami pre podnikateľov, vrátane odkladu platenia sociálnych a zdravotných odvodov.

Odloženie platby odvodov na tri mesiace povedie k ďalšiemu dramatickému zníženiu príjmov verejného zdravotného poistenia. Odhady AZP počítajú s výpadkami v príjmoch poisťovní vo výške pravdepodobne až stoviek miliónov eur.

Pribudnú im ďalšie náklady

Zdravotné poisťovne budú musieť meniť svoje informačné systémy, aby mohli opatrenia vôbec realizovať. Aj to si vyžiada nemalé finančné prostriedky.

Popritom budú hradiť nielen opatrenia na boj s koronavírusom, ale aj bežnú zdravotnú starostlivosť a lieky.

„Rozumieme potrebe pomôcť podnikateľom prestáť túto krízu, a tým pomôcť zachovať pracovné miesta. Výpadok stoviek miliónov eur na zdravotnom poistení nevedia ale poisťovne zvládnuť bez okamžitej kompenzácie od štátu,“ upozorňuje Kafková.

Už dnes vyčíslený nedostatok financií v zdravotníctve ešte viac prehĺbi masívny výpadok príjmov, z ktorých tak nebudú odvádzané odvody na verejné zdravotné poistenie.

Peniaze treba na zdravotnú starostlivosť

Zdravotné poisťovne upozorňujú, že akékoľvek ďalšie zásahy do zdravotných odvodov treba zvážiť.

Ak štát považuje za potrebné pomôcť podnikateľom odkladom platenia odvodov, musí nájsť aj kompenzačný mechanizmus. Sú to nemocnice a lekári, ktorí bojujú v prvej línii s ochorením, a zároveň musia mať aj finančné podmienky na starostlivosť o svojich bežných pacientov, vrátane chronických,“ dodáva Kafková.

Situácia v nemocniciach je dnes mimoriadna a nezávideniahodná. No podľa Kafkovej netreba zabúdať ani na ďalších pacientov trpiacich neraz veľmi závažnými až život ohrozujúcimi ochoreniami.

Aj týmto pacientom je pritom potrebné zabezpečiť prístup k zdravotnej starostlivosti a liečbe.

„Veríme, že nová vláda bude otvorene diskutovať so všetkými subjektami, ktorých sa táto situácia dotýka. Od nemocníc a zdravotníkov až po zdravotné poisťovne, aby sa nám spoločnými silami podarilo zabezpečiť pre pacientov bezproblémový nákup testov, liekov, ochranných pomôcok a ďalšej nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti,“ uzatvára Kafková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína Kafková
Firmy a inštitúcie AZP Asociácia zdravotných poisťovníDôvera zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa