S testovaním Slovákov na koronavírus pomôžu aj štátni veterinári

výskum, laboratórium, veda
Foto: SITA/AP

Pracovníci Veterinárneho ústavu Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu Zvolen pomôžu s testovaním obyvateľov na koronavírus. Testovacie kapacity na Covid-19 vďaka tomu vzrastú o 200 a postupne až 300 testov denne.

Agentúru SITA o tom v utorok informoval hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík.

Nepriateľ číslo jeden

„Koronavírus a ochorenie Covid-19 sú našim nepriateľom číslo jeden. Musíme preto využiť všetky dostupné kapacity, aby sme proti nim vedeli bojovať a testovanie je v tomto boji základom. Chcem sa poďakovať našim kolegom z Veterinárneho ústavu Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu i kolegom zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, že dokázali presmerovať svoje laboratórne kapacity na túto mimoriadne dôležitú úlohu,“ povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský.

Viac o téme: Koronavírus

Po úspešnej autorizácii hlavným hygienikom a prepojení informačných systémov sú okamžite pripravení začať testovanie.

V laboratóriách, kde sa testuje napríklad vtáčia chrípka, tak budú odborníci z Veterinárneho ústavu analyzovať odobraté vzorky občanov.

Špičkové pracovisko

„Pracovníci Veterinárneho ústavu disponujú potrebnou kvalifikáciou na testovanie koronavírusu. Máme laboratóriá a pracovníkov na požadovanej úrovni biologickej bezpečnosti, pracujeme v systémoch kontrol a aktuálne finalizujeme kruhové testy,“ uviedol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.

„Veterinárny ústav vo Zvolene je špičkové pracovisko určené na diagnostiku nákaz zvierat s celoslovenskou pôsobnosťou a je spôsobilý vykonávať laboratórnu diagnostiku biologického materiálu virologickými, bakteriologickými, sérologickými, imunochemickými, histopatologickými, imunohistochemickými, molekulárno-biologickými a parazitologickými metódami podľa rozsahu akreditácie. Máme pracovníkov, ktorých vieme z výskumu presunúť na krízové testovanie práve na koronavírus,“ dodal riaditeľ Veterinárneho ústavu Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu Zvolen a riaditeľ oddelenia virológie Miroslav Mojžiš.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MičovskýJozef BírešMiroslav MojžišVladimír Machalík
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR