S testovaním vakcíny proti koronavírusu na ľuďoch začínajú ďalšie firmy, prvé dávky pôjdu do USA

Koronavírus, Covid 19, vakcína
Prvého testovania vakcíny na ľuďoch sa zúčastní 440 dospelých na jedenástich miestach v USA. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Francúzska farmaceutická firma Sanofi a britský výrobca liekov GlaxoSmithKline oznámili, že začínajú na ľuďoch testovať potenciálnu vakcínu proti ochoreniu COVID-19 po tom, ako dosiahli pozitívne výsledky v predklinických skúškach.

Farmaceutické spoločnosti vo štvrtok uviedli, že plánujú testovanie vakcíny na vzorke 440 dospelých ľudí na jedenástich miestach v USA, pričom prvé výsledky očakávajú začiatkom decembra. Ak skúšky budú úspešné, firmy plánujú rozsiahlejšie testovanie neskôr v decembri.

Sanofi a GlaxoSmithKline konštatovali, že získať schválenie vakcíny zo strany regulačných úradov chcú začiatkom roku 2021. Obe firmy v júli ohlásili plány na spoluprácu s americkou vládou pri výrobe do 100 miliónov dávok očkovacej látky, pričom vláda USA bude mať možnosť kúpiť ďalších do 500 miliónov dávok v budúcnosti.

Britská vláda sa so spoločnosťami Sanofi a GlaxoSmithKline dohodla, že od nich kúpi do 60 miliónov dávok vakcíny proti COVIDu-19.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie GSK GlaxoSmithKlineSanofi