S výstavbou polikliniky za 5,5 milióna eur chce Kežmarok začať na budúci rok

Nemocnica Kežmarok
Foto: AGEL SK

S výstavbou novej polikliniky za 5,5 milióna eur chce mesto Kežmarok začať na budúci rok.

Na tento zámer mu v rámci posledného výjazdového rokovania vlády SR v Kežmarku minulý týždeň udelili dotáciu vo výške približne 450-tisíc eur.

Aktuálne je projekt v štádiu verejného obstarávania.

Prepojí sa s nemocnicou

Pôjde o komplexné centrum ambulantnej a nemocničnej starostlivosti, kde sa budú koncentrovať všeobecní lekári, špecialisti aj vyšetrovacie zložky.

Budú tam laboratóriá, röntgeny, sonografy, v podstate všetko. Keď príde človek do polikliniky, neodíde z budovy, kým nebude úplne vyšetrený so všetkými výsledkami aj so záverom, čo ďalej,“ opísal pre agentúru SITA primátor mesta Ján Ferenčák.

Stavať sa bude vedľa súčasnej nemocnice, ktorá bude následne s poliklinikou prepojená. Termín ukončenia výstavby je v roku 2022.

Financie prídu z viacerých zdrojov

Financovanie stavby kliniky, ktorej súčasťou bude aj Centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti (CIZS), bude viaczdrojové. Samospráve sa už podarilo získať nenávratný príspevok vo výške jeden milión eur na samotné CIZS z Ministerstva financií SR, ale aj 1,5 milióna eur z toho istého rezortu vo forme pôžičky.

Celkovo bude projekt financovaný z piatich zdrojov, a to európskych peňazí, úveru z ministerstva financií a dotácie od štátu, ale aj súkromných a mestských zdrojov. Zhruba tri štvrtiny nákladov máme vykrytých,“ konkretizoval primátor.

Ferenčák sa neobáva toho, že by mesto niekoľkomiliónový projekt nedokázalo dofinancovať. Je však skôr za hľadanie externých zdrojov.

Časť nákladov plánuje vykryť napríklad aj z nájmov.

Mestské zdroje budú rozložené do jednotlivých rokov, teda každý rok tam pôjde z mestského rozpočtu určitá čiastka, ktorou priebežne dofinancujeme potreby,“ doplnil primátor.

Všetka starostlivosť na jednom mieste

Prioritou a hlavným cieľom mesta je poskytnúť obyvateľom komplexnú zdravotnú starostlivosť na jednom mieste.

V novej budove by malo vzniknúť približne dvadsať nových ambulancií. V rámci centra by mali byť umiestnené dve ambulancie všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti pre dospelých, jedna pre deti a dorast, ďalej špecializovaná gynekologická ambulancia a špecializovaná ambulancia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie.

Vytvoriť by sa mal aj priestor na poskytovanie sociálneho poradenstva a tiež zázemie pre dve agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti.

Na prvé poschodie polikliniky sa z nemocnice presunie dialýza.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Ferenčák
Firmy a inštitúcie Nemocnica Dr. V. Alexandra Kežmarok