Sadzba za poistencov štátu budúci rok klesne na 3,71 %

percentá
Foto: Pixabay.com

Zníženie sadzby poistného štátu pre rok 2018 má byť kompenzované vyšším príjmom od ekonomicky aktívnych osôb a nemá negatívne ovplyvniť výšku disponibilných zdrojov v sektore zdravotníctva

Sadzba za poistencov štátu sa bude opäť od začiatku budúceho roka upravovať. Podľa pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o zdravotnej starostlivosti sa sadzba stanoví od 1. januára budúceho roka do 31. decembra 2018 vo výške 3,71 % z vymeriavacieho základu.

„Vzhľadom k pozitívnemu vývoju zamestnanosti, rastu ekonomiky a s tým súvisiacim predpokladaným vyšším príjmom poistného od ekonomicky aktívnych osôb sa navrhuje sadzba poistného štátu na úrovni 3,71 % z vymeriavacieho základu,“ píše sa v návrhu.

Zaplatia to ekonomicky aktívni

Zníženie sadzby poistného štátu pre rok 2018 teda má byť kompenzované vyšším príjmom od ekonomicky aktívnych osôb a nemá negatívne ovplyvniť výšku disponibilných zdrojov v sektore zdravotníctva.

Od začiatku roka 2016 bola spomínaná sadzba na úrovni 4,30 % z vymeriavacieho základu, avšak na posledné dva mesiace roku, od 1. novembra do 31. decembra, stúpla na 4,96 %. V roku 2015 pritom platba za poistencov štátu dosiahla 4,13 %, na posledné dva mesiace stúpla na 5,85 % z priemernej mzdy na Slovensku.

Sadzba za poistencov štátu sa od 1. novembra do konca tohto roka zvýšila z 3,78 % na 5,67 %. Do zdravotníctva sa tak ešte v tomto roku dostalo 100 miliónov eur.

Prečítajte si: Sadzba za poistencov štátu: problém nielen s percentami

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom