San Maríno prechádza na plán B a nakúpilo ruské vakcíny Sputnik V, na Taliansko sa nespolieha

Virus Outbreak San Marino
San Maríno sa nespolieha na Taliansko, nakúpilo ruské vakcíny Sputnik V. Foto: Andrea Costa/IssRSMarino via AP

San Maríno môže konečne spustiť svoju vakcinačnú kampaň proti koronavírusu. V tomto miništáte na Apeninskom polostrove sa však museli uchýliť k tzv. plánu B a nakúpiť ruské vakcíny Sputnik V, keďže meškajú dodávky očkovacích látok od Európskej únie pre Taliansko, ktoré ich následne malo poskytnúť San Marínu.

Viac o téme: Koronavírus

Prvých 7 500 vakcín Sputnika V prišlo do San Marína v utorok, okamžite ich dodali do hlavnej štátnej nemocnice. Podľa tamojších úradov postačí aktuálne množstvo na zaočkovanie asi 15 % z celkovej asi 34-tisícovej sanmarínskej populácie.

San Maríno, ktoré nepatrí medzi členov EÚ, nechcelo dlhšie čakať, ako sa vyvinú rokovania s Talianskom, a tak sa rozhodlo zaobstarať si vakcíny alternatívnym spôsobom.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Roberto Ciavatta, sanmarínsky minister zdravotníctva, uviedol, že Sputnik V je bezpečný a efektívny. „Nie je to tak, že neprešiel žiadnou kontrolou. Naopak, ako ukazujú všetky dostupné výskumy a údaje, je to vakcína, ktorá sa už podáva v 30 krajinách a zaočkovali ňou zhruba 70 miliónov ľudí. Má extrémne vysoké bezpečnostné štandardy,“ uviedol.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roberto Ciavatta
Firmy a inštitúcie EU Európska únia