SaS podáva rozsiahle trestné oznámenie pre eZdravie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ehealth_frustr.jpg
Foto: Pixabay.com

Podľa zástupcov strany je možné, že zmluva o eZdraví je neplatná, aj keď ju v čase podpisu nebolo treba zverejňovať.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podáva rozsiahle trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre elektronické zdravotníctvo (eZdravie).

„Snažili sme sa zistiť, prečo nefunguje a máme závažné podozrenie, že zodpovedné osoby sa mohli dopustiť trestnej činnosti. Máme indície, že mohlo dôjsť k porušeniu ich povinnosti pri správe majetku Slovenskej republiky,“ povedala novinárom na brífingu poslankyňa SaS a členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Cigániková.

Ako objasnila, v roku 2009 bolo možné čerpať prostriedky z EÚ, pričom Slovenská republika dala urobiť tri štúdie uskutočniteľnosti, ktoré mali vymedziť to, ako má projekt eHealth vyzerať.

Štúdie mali podľa Cigánikovej stáť dohromady okolo troch miliónov eur. „To nevadí, lebo práve tieto štúdie mali zabrániť následnému plytvaniu a následným chybám,“ dodala.

Nezverejnili celé

Spoločnosti, ktoré vyhrali súťaž na uskutočnenie projektu, podpísali s rezortom zdravotníctva zmluvu o dielo. Podľa poslankyne je problémom to, že táto zmluva nebola zverejnená celá.

„Táto zmluva má niekoľko príloh, ale to podstatné je príloha číslo dva, ktorá mala hovoriť presne to, čo hovorili tie štúdie, ako má vyzerať eHealth. Jednoducho toto nebolo zverejnené,“ vysvetlila Cigániková.

Zmluva o dielo, ktorá je podkladom pre všetky čerpané prostriedky, je teda podľa zástupcov SaS neplatná. „Čo môže znamenať, že Slovenská republika bude musieť vracať desiatky miliónov eur,“ upozornila Cigániková.

Ako však pokračovala, nemá to potvrdené z Európskej komisie, tvrdí to na základe slovenských zákonov.

Zverejniť ju nemuseli, Cigániková si aj tak myslí, že má pravdu

Orgány činné v trestnom by mali podľa poslankyne prešetriť, kto je zodpovedný za neplatnosť zmlúv a dodatkov, či koho povinnosťou bolo zabezpečiť zverejnenie predmetných právnych úkonov.

„V trestnom oznámení je kapitola 11, ktorá určuje konkrétne osoby, na ktoré máme podozrenie, že sa dopustili nejakých zlyhaní. Je tam vyše 13 konkrétnych mien,“ vyhlásila poslankyňa.

Právnici strany SaS počítajú s argumentom, že v danom čase nebola povinnosť zverejňovať zmluvy. „Aj s týmto naši právnici rátajú, ale myslíme si, že napriek tomu sa Generálna prokuratúra musí zaoberať našimi zisteniami,“ uzavrela Cigániková.

MZ: Právo na to majú

Ako uviedla v reakcii hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášova, ministerstvo rešpektuje právo akéhokoľvek subjektu na uskutočnenie uvedeného kroku, ďalší postup je v kompetencii príslušných orgánov.

„Zdôrazňujeme, že benefity, ktoré elektronické zdravotníctvo do praxe prináša, sú nespochybniteľné, tak pre pacientov, ako aj pre poskytovateľov, vrátane rýchleho prístupu k zdravotným záznamom a k potrebným informáciám,“ poznamenala.

Podľa nej eZdravie znamená množstvo výhod oproti doterajšiemu systému a výrazne prispeje k zlepšovaniu zdravotnej starostlivosti, a tým aj k zvyšovaniu kvality života občanov.

Vedenie ministerstva zdravotníctva od roku 2016 spolu s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI) urobilo podľa hovorkyne mnoho opatrení smerujúcich k tomu, aby bol projekt funkčný. K eZdraviu pristupuje vysoko transparentne a zodpovedne a je zároveň otvorené konštruktívnym odborným návrhom na prípadné vylepšenie systému.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíSaS Sloboda a Solidarita