SaS podáva trestné oznámenie pre eZdravie

Kyberzlocin.jpg
Foto: Pixabay.com

AKTUALIZOVANÉ – Poslankyňa za SaS Jana Cigániková bude zároveň iniciovať poslanecký prieskum aktuálneho stavu elektronického zdravotníctva. Liberáli oslovia aj Najvyšší kontrolný úrad, obrátia sa tiež na Európsku komisiu.

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a chce sa obrátiť na Európsku komisiu pre systém elektronického zdravotníctva (eZdravie).

Ako vyhlásila na tlačovej besede poslankyňa a členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Cigániková, „eZdravie je jeden totálny chaos, ktorý robí peklo zo života pacientom, lekárom a na ktorom zarobili milióny eur niektoré firmy a ich majitelia“.

„Minulo sa tu viac ako 100 miliónov eur a výsledok je katastrofálny, to nemôže zostať bez odozvy voči zodpovedným. Preto podávame trestné oznámenie pre podozrenie z možného spáchania niektorých trestných činov,“ povedala poslankyňa.

Obrátia sa aj na OLAF

Zároveň bude iniciovať poslanecký prieskum aktuálneho stavu elektronického zdravotníctva. „Budeme opätovne žiadať Najvyšší kontrolný úrad o kontrolu súčasného stavu elektronického zdravotníctva. Obrátime sa na Európsku komisiu, konkrétne na OLAF, aby prešetrili nakladanie so zdrojmi občanov EÚ,“ zhrnula.

Poslankyňa sa tento víkend zúčastnila na inštalácii čítačky karty zdravotníckeho pracovníka v jednej odbornej ambulancii.

„Lekári nepreháňajú, ak hovoria o problémoch a Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) zavádza, ak sa tvári, že ide len o počiatočné zlyhania, ide o hrubé technické a manažérske zlyhania. Je neúnosné, aby sa čakalo od lekárov, z ktorých veľké množstvo je v dôchodkovom veku a s počítačom pracujú minimálne, že budú vedieť narábať s komplikovanými systémami a programami bez návodu, lebo ani len ten nedostali,“ poznamenala Cigániková.

Ako pokračovala, len spustenie spomínanej čítačky trvalo dve hodiny, a to išlo podľa nej „iba o prvý krok do sveta slovenského eZdravia“.

Celý systém je podľa Cigánikovej zjavne navrhnutý tak, že lekárom robí iba samé problémy, nepomáha, ale zdržuje ich.

Chcú pomoc na telefón 24/7

„Vyzývame krízového manažéra, ministra Druckera, a šéfa NCZI, pána Blaškovitša, aby okamžite zrušili možnosť sankcií a ukľudnili tak odbornú verejnosť. Ak tak neurobia, na marcovej schôdzi navrhneme zrušenie zákona číslo 153 z roku 2013, pretože napriek tomu, že sme fanúšikovia elektronického zdravotníctva, nedovolíme trestať pacientov, zdravotníkov za neschopnosť štátu. Tento zákon je základom eHealthu,“ konštatovala Cigániková.

Strana tiež žiada okamžité zriadenie helpdesku 24 hodín a sedem dní v týždni a vytvorenie podpornej webstránky so zverejnením konkrétnych riešení problémov.

Liberáli zároveň ohlásili zriadenie odborného tímu pre elektronické zdravotníctvo, v ktorom chcú združovať odborníkov z radov tvorcov elektronického zdravotníctva, zástupcov lekárov, sestier, pacientov.

„Tiež máme prisľúbenú účasť odborníkov na IT technológie a odborníkov na verejné obstarávanie. Odborný tím pre eZdravie bude strážiť proces zavádzania tohto veľmi potrebného systému,“ uzavrela.

MZ: Je to politizovanie

Ministerstvo zdravotníctva takéto šírenie poplašných správ a politizovanie nábehu systému elektronického zdravotníctva spôsobom, že „všetko je zlé“, zásadne odmieta. Uviedla to v reakcii hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

„Nábeh elektronického zdravotníctva do praxe si vyžaduje určitý čas, pokiaľ sa lekári dostatočne oboznámia a takpovediac „zžijú“ so systémom. Benefity, ktoré prinesie, sú nespochybniteľné a ministerstvo je presvedčené, že po dôslednom oboznámení sa s fungovaním systému, bude aj práca lekárov s ním plynulá,“ poznamenala.

Podľa ministerstva, elektronické zdravotníctvo prináša v praxi mnohé benefity tak pre pacientov ako aj pre poskytovateľov, vrátane rýchleho prístupu k zdravotným záznamom a k potrebným informáciám.

„Znamená množstvo výhod oproti doterajšiemu systému a výrazne prispeje k zlepšovaniu zdravotnej starostlivosti, a tým aj k zvyšovaniu kvality života občanov, čo má neoceniteľný význam z pohľadu rýchleho prístupu, a to najmä v situáciách, ako je ohrozenie ľudského života, ale aj pri bežnej zdravotnej starostlivosti,“ konštatovala Eliášová.

Objektívne dôvody trestať nebudú

Súčasné vedenie ministerstva zdravotníctva spolu s Národným centrom zdravotníckych informácií urobili podľa hovorkyne od svojho nástupu mnoho opatrení smerujúcich k tomu, aby do systému eZdravie od začiatku tohto roka mohli byť poskytovatelia pripojení.

„Ministerstvo si uvedomuje aj objektívne dôvody, pre ktoré sa nie všetci poskytovatelia dokázali pripojiť včas a bude na ne prihliadať. Žiadny lekár, ktorý nebude po 1. januári 2018 pripojený do systému elektronického zdravotníctva z akéhokoľvek objektívneho dôvodu, nebude nijakým spôsobom sankcionovaný. Nemusí sa obávať nijakej neadekvátnej penalizácie za to, že bude na systém elektronického zdravotníctva nabiehať postupne, ak mal na svojej strane relevantné prekážky. Rovnako to bolo aj v iných krajinách, ktoré zavádzali elektronické zdravotníctvo,“ ubezpečila Eliášová.

NCZI: Nič neskrývame

Generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš odmieta zaťahovanie tak jednoznačne prospešného projektu pre občanov, akým je eZdravie, do inej roviny, ako je odborná.

„Ide o najväčší a najzložitejší IT projekt na Slovensku, do ktorého je zapojených niekoľko desiatok vysoko odborných spoločností a stovky špecialistov na IT,“ pripomenul.

Podľa šéfa NCZI elektronizáciou sa do zdravotníctva zavádza informačný poriadok, čím sa všetky procesy v ňom sprehľadnia a zjednodušia v prospech občana.

„Národné centrum zdravotníckych informácií nič neskrýva. Projektové zmeny sú verejné, rovnako ako ich zapracovávanie v súčinnosti s Vládou SR, či konkrétne rezortne najbližším Ministerstvom zdravotníctva SR, a rovnako ako doteraz budeme o nich vždy informovať nielen odbornú verejnosť, ale aj občanov. NCZI sa nebráni nijakej kontrole a víta každý konštruktívny návrh, ktorý z nej vyplynie,“ dodal Blaškovitš.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita