Schváli sa nová vakcína proti koronavírusu od spoločnosti Medicago? Má podľa štúdie 71-percentnú účinnosť

Medicago, Kanada
Foto: archívne, SITA/AP

Kanadský výrobca liečiv Medicago tvrdí, že vyvinul vakcínu na rastlinnej báze, ktorá preukázala silnú ochranu proti koronavírusu. Spoločnosť v utorok informovala, že o registráciu dvojdávkovej vakcíny čoskoro požiada doma aj v zahraničí.

Štúdia nepracovala s variantom omikron

Výrobca sa odvoláva na rozsiahlu štúdiu, ktorá podľa jeho údajov v pokročilej fáze preukázala, že ako ochrana proti ochoreniu COVID-19 má vakcína 71-percentnú účinnosť.

Viac o téme: Koronavírus

Štúdia pracovala s viacerými variantmi koronavírusu vrátane delta variantu, nezahŕňa však nový variant omikron, ktorý v čase jej realizácie nebol ešte známy.

Bez závažných zdravotných problémov

Spoločnosť so sídlom v Quebecu uviedla, že „v najbližšom čase“ požiada o schválenie vakcíny v Kanade a pracuje na predložení dokumentov regulačným úradom v USA, Veľkej Británii a ďalších krajinách. Údaje o prípravku sa chystá poskytnúť aj Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO). Pri vývoji liečiva Medicago spolupracuje s britskou spoločnosťou GlaxoSmithKline.

Na štúdii sa zúčastnilo 24-tisíc dospelých dobrovoľníkov, ktorým podali s odstupom troch týždňov dve dávky vakcíny alebo placebo. Spoločnosť tvrdí, že nezistili žiadne závažné zdravotné problémy. Bežné vedľajšie účinky ako horúčka alebo únava boli „mierne až stredné“ a odzneli do troch dní, uviedla kanadská spoločnosť v tlačovej správe.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie GSK GlaxoSmithKlineMedicagoSvetová zdravotnícka organizácia (WHO)