Sedem legislatívnych zmien v slovenskom zdravotníctve, ktoré priniesla pandémia Covid-19

Ministerstvo zdravotníctva
Foto: SITA/Marko Erd

Ministerstvo zdravotníctva SR prijalo v súvislosti s pandémiou koronavírusu niekoľko nových legislatívnych opatrení, ktoré parlament prerokoval v zrýchlenom konaní. Súhrn zmien z novely zákona č. 578/2004 Z. z. rezort zverejnil na svojej stránke.

Ambulancie Covid-19

Novela umožňuje založenie epidemiologických ambulancií pre pacientov s ochorením Covid-19 a reguluje tiež zriaďovanie mobilných odberových miest. Oba tieto druhy nových zdravotníckych zariadení budú vykonávať pružné odoberanie biologického materiálu a poskytovať zdravotnú starostlivosť osobám s podozrením na Covid-19. Epidemiologické ambulancie vzniknú výlučne v regiónoch, kde je to vzhľadom na epidemiologickú situáciu potrebné na žiadosť vyššieho územného celku.

Odbery vzoriek

Odbery biologického materiálu na zistenie ochorenia Covid-19 bude môcť v prípade potreby vykonávať aj profesionálny vojak ozbrojených síl, ktorý je zdravotníckym pracovníkom.

Ochranné pomôcky v zdravotníckych zariadeniach

Zdravotnícke zariadenia budú môcť prijímať osobné ochranné pracovné pomôcky v čase krízovej situácie od držiteľov povolení na výrobu liekov, veľkodistribúciu liekov, lekární či farmaceutických spoločností.

Kúpeľná liečba

Novela myslí aj na kúpeľnú liečbu a pacientov, ktorí ju nemohli počas pandémie absolvovať.Ak liečba nebola poskytnutá osobe s vystaveným návrhom na kúpeľnú starostlivosť a lekár oprávnený podať návrh na kúpeľnú starostlivosť do dvoch mesiacov od odvolania krízovej situácie potvrdí na žiadosť tejto osoby potrebu kúpeľnej starostlivosti, na časové obmedzenie kúpeľnej starostlivosti uvedené v indikácii sa neprihliada.

Preventívna prehliadka u zubára a liečba zubného kazu

Preventívna prehliadka u zubára tento rok nebude povinná. Platí, že zdravotné výkony pri liečbe zubného kazu sa budúci rok uhradia z verejného zdravotného poistenia bez ohľadu na vykonanie preventívnej prehliadky.

Nemocničná stáž občanov z tretín krajín

Novela počas pandémie umožňuje dočasnú odbornú stáž občanom z tretích štátov po uznaní dokladu o vzdelaní aj vtedy, keď nemajú uznanú odbornú kvalifikáciu. Nemocnice tak budú môcť posilniť rady zamestnancov v prípade, že by počet hospitalizovaných pacientov radikálne stúpol. Takisto sa upravujú niektoré aspekty vzdelávania zdravotníckych pracovníkov.

Povinnosti platiteľov poistného

Upravujú sa aj viaceré povinnosti platiteľov poistného. Vzhľadom k posunu termínu na podávanie daňových priznaní za rok 2019 sa novelou posúva aj termín na vykonanie ročného zúčtovania poistného do 31. 10. 2020, ako aj ročného zúčtovania plateného štátom do 23. 11. 2020.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR