Sestry z ambulancií posielajú do prvej línie. Neúctivo a bez rešpektu za sprievodu polície, tvrdí komora

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sestry
Foto: archívne, SITA/AP

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) už niekoľko rokov upozorňuje na nedostatok sestier v systéme zdravotnej starostlivosti. Pandémia nového koronavírusu situáciu ešte zhoršila.

Vzhľadom na akútny nedostatok personálu v nemocniciach navyše štát zdravotné sestry presúva z ambulancií do prvej línie boja proti ochoreniu COVID-19. Umožňuje mu to zákon. Nepáči sa to nielen komore sestier, ale ani Asociácii súkromných lekárov (ASL).

Sestry tvoria viac ako polovicu všetkých zdravotníckych pracovníkov. „Ak ich začneme presúvať z ambulancií do nemocníc, budú nám chýbať prirodzene tam, kde sú teraz,“ uviedol Lukáš Kober, riaditeľ kancelárie SKSaPA.

Zvolen a Levice

„Máme informácie o doručeniach príkazov na prácu (pozn. pracovná povinnosť). Začalo to Čadcou ešte v minulom roku, aktuálne máme informácie o príkazoch, ktoré boli doručené sestrám pracujúcim v ambulantnom sektore vo Zvolene či v Leviciach,“ povedal portálu v Zdravotníctve.sk Kober.

Podľa jeho slov sa mnohé sestry, ktorým bola udelená pracovná povinnosť, obrátili na komoru s prosbou o pomoc. Každý takýto príkaz riešia individuálne, nakoľko je potrebné zhodnotiť splnenie zákonných podmienok pre uloženie pracovnej povinnosti.

Niektoré z nich nie sú v zákone výslovne vymedzené, ale aplikujú sa vzhľadom na požiadavky, ktoré vyplývajú z rozhodnutí Ústavného súdu SR. Existujú tiež podmienky, kedy nie je možné udeliť pracovnú povinnosť.

Pracovná povinnosť

Pracovná povinnosť bežne vzniká na základe príkazu okresného úradu, ktorý vymedzuje aj druh práce, ktorý je sestra povinná v pracovnom pomere vykonávať, rozsah jeho výkonu a miesto jeho výkonu.

Doručenie týchto príkazov okresným úradom je však podľa Kobera realizované spôsobom, ktorý je neúctivý a bez rešpektu. Deje sa to totiž v sprievode zamestnanca okresného úradu a polície.

„Následne sú umiestnené na pracoviská, ktoré majú často inú špecializáciu, iný systém práce,“ upozornil Kober.

Pre sestry celý tento proces znamená ďalšie zaťaženie, ktoré môže viesť k vyčerpaniu, vzniku ochorení, nárastu práceneschopnosti či odchodu sestier zo systému, čo by aktuálne predstavovalo katastrofu.

Úzkoprofilový tovar

Aj podľa Mariána Šótha, prezidenta ASL, sú sestry „odjakživa úzkoprofilový tovar“ a v rámci pandémie je kvôli ich presunom ambulantná zdravotná starostlivosť ohrozená. Problém je však podľa neho aj s chýbajúcimi lekármi.

„Skôr nám chýbajú celé ambulancie, lekári sa pozývajú do nemocníc na zástup. Viem, že v konkrétnych prípadoch chceli sestru aj lekára, ale nemám informácie o tom, že by chceli iba sestru,“ uviedol pre portál vZdravotníctve.sk Šóth.

Podobný problém zrejme zaznamenali v Žiline. Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline sa totiž ešte minulý týždeň verejne obrátila na ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti s výzvou, aby opätovne zabezpečili plnohodnotnú činnosť svojich ambulancií.

Pripojilo sa aj ministerstvo zdravotníctva.

Zatvorené ambulancie

Niektorí zjavne počas pandémie ochorenia COVID-19 prestali ordinovať či obmedzili poskytovanie zdravotnej starostlivosti, čo malo za následok nárast množstva pacientov hospitalizovaných v kritickom stave.

Pacienti sa podľa hovorkyne žilinskej nemocnice Lenky Zátekovej nevedeli spojiť so svojimi lekármi, do nemocnice preto prichádzali po domácej liečbe už v zlom zdravotnom stave. ASL tvrdí, že za to nemôžu.

„Takto je zdravotná starostlivosť čiastočne ukrátená, lebo legislatívne, aj keď je núdzový stav, nespĺňame podmienky na materiálno-technické zabezpečenie,“ dodáva Šóth s tým, že ambulancie súkromných lekárov bez sestry či lekára nevedia fungovať.

Koľko ich je?

Koľko je aktuálne na Slovensku nefunkčných ambulancií z dôvodu presunu sestier či lekárov do nemocníc jasné nie je.

„Nemám takéto čísla, lebo toto je skutočne regionálny problém. V Nitre bola jeden čas situácia veľmi kritická, potom sa to zastabilizovalo. Teraz je situácia horšia v Leviciach, predtým to bolo v Lučenci, čiže je to tak vždy niekde niečo,“ uviedol Šóth.

V Nitre sa však zatiaľ s problémom neordinujúcich ambulantných lekárov či už z dôvodu neprítomnosti lekára kvôli zastupovaniu alebo prevelenej sestry nestretli, ako uviedol predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

„Priznám sa, že som sa s týmto v Nitre ešte nestretol. Problém so sestrami je celoslovenský, inde sa vyskytol, ale tu, kde pracujem ja, som sa s tým ešte nestretol,“ povedal Visolajský. V niektorých iných regiónoch je však situácia podľa SKSaPA kritická.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Lenka ZátekováLukáš KoberMarián ŠóthPeter Visolajský
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyFNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou ŽilinaLOZ Lekárske odborové združenieSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek