Sezóna komárov sa blíži, máme sa báť? Odborníci radia, ako sa pred nimi ochrániť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
komár
Najintenzívnejšie zásahy proti komárom mesto vykonalo v lokalitách Devínska Nová Ves, Devín, Petržalka a Rusovce. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Akokoľvek prospešné pre prírodu môžu byť, pre človeka sú komáre extrémne nepríjemným hmyzom. Okrem krvi z nás častokrát vysajú aj vôlu posedieť si vonku počas príjemného jarného či letného večera.

Na to, či sa máme tento rok pripraviť na koordinovaný útok komárov, ale aj na to, ako sa tomuto okrídlenému hmyzu vyhnúť, sme sa opýtali Tomáša Derku, docenta Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Jar je podľa neho zatiaľ skôr suchá a liahniská komárov ustupujú. „Problém nastane, ak by sa začali rozširovať. To by bol impulz pre vajíčka, ktoré teraz čakajú niekde v blate, aby sa po tom, čo sa dostanú do vody, začali vyvíjať,“ vysvetľuje Derka.

Veľké množstvá komárov

Vtedy by nám podľa Derkových slov hrozili veľké množstvá komárov. Všetko závisí od ďalšieho vývoja počasia a hydrologickej situácie. Príliš skoro je aj na to, aby odborníci vedeli povedať, ako to bude vyzerať v lete.

Čo však všetkých najviac zaujíma je skôr to, čo robiť, keď už sa komáre objavia. Ako sa ochrániť pred dotieravým hmyzom, ktorý najradšej počas noci spôsobuje človeku niekedy až boľavé, minimálne aspoň svrbľavé štípance?

„Môžeme to rozdeliť na osobnú ochranu a všeobecnú ochranu. V rámci osobnej ochrany to je primerané oblečenie, obmedzenie aktivity v exteriéri v čase najvyššej aktivity komárov, teda podvečer, používanie repelentov, sieťky na oknách,“ vymenúva Derka.

Bti pre všetkých

Všeobecná ochrana závisí od toho, o ktoré komáre ide. „V prípade záplavových komárov ide o aplikáciu larvicídnych prípravkov s Bti do liahnísk s výskytom lariev,“ osvetľuje slovenský ekológ pre portál vZdravotníctve.sk.

Bti alebo odborne bacillus thuringiensis izraelensis je skupina baktérií, ktorá sa používa ako biologické kontrolné činidlo pre štádiá lariev určitých dvojkrídlovcov, medzi ktoré patrí aj komár. Na ostatné organizmy nemá takmer žiadny vplyv.

„V prípade takzvaných domových komárov, ktoré sa liahnu v rôznych nádobách s vodou umiestnených v exteriéri, ide o zakrývanie či vyprázdňovanie týchto nádob, aby neposkytovali komárom miesto na rozmnožovanie, prípadne aplikácia prípravkov s Bti,“ dodáva.

Človek mestský

Tieto rady sú určite dobré pre záhradkárov a obyvateľov menších obcí. Otázkou je, čo však majú robiť ľudia v mestách. Väčšina repelentov nie je veľmi ekologická a citronelové sviečky pri veľkom množstve komárov nepomáhajú. Čo pomôže určite?

„Veľmi dobrý je silný vietor. Určite fungujú aj repelenty. Či už tie klasické chemické, ale aj niektoré na báze rôznych prírodných aromatických látok,“ myslí si Derka. Napriek tomu sa zdá, že niektorí ľudia komáre priťahujú ako magnety.

Hovorí sa, že za to môže krvná skupina. „Pokiaľ viem, tak komáre priťahuje pach látok, ktoré vylučujeme. Podľa pachu nás samice dokážu nájsť. Niektorí ľudia voňajú viac, iní menej,“ vyvracia mýtus Derka.

Zaručená ochrana

V súvislosti s tým, že na záujem komárov by mala vplyv krvná skupina, Derka nič seriózne nečítal. Avšak každý, kto sa snažil prísť na rozumný spôsob, ako štípancom predísť, už určite čítal o zaručených spôsoboch ochrany.

Zakryť si ruky, nohy a odhalenú pokožku, nastriekať sa repelentom, zostať v interiéri hlavne počas úsvitu a súmraku, kedy sú komáre najaktívnejšie a použiť ventilátor či nájsť si veterné miesto na posedenie – to sú tie najčastejšie rady odborníkov.

Existuje však aj zopár vedcov, ktorí sa snažili prísť na to, čo ešte by mohlo na odohnanie komárov fungovať. Tu je päť zaručených spôsobov dostupných u nás podľa stránky healthline.com.

DEET

Tento chemický repelent poznáme už viac ako 40 rokov, no čo je podstatné, funguje a nepredstavuje žiadne zdravotné riziko, a to ani pre deti. Ide o žltkastú olejovitú kvapalinu, ktorá je najpoužívanejšou aktívnou zložkou v repelentoch proti hmyzu. Aplikuje sa na kožu alebo oblečenie.

Ikaridín

V Európe je ale skôr známy ikaridín, respektíve pikaridín. Rovnako ide o zložku repelentov, ktorá je takmer bez farby a bez zápachu, pričom fungovať by mala šesť až osem hodín. Jej použitie je bezpečné pre deti staršie ako dva mesiace, funguje aj voči kliešťom, muchám a blchám.

Permetrín

Permetrín alebo permethrin je liek aj insekticíd. Ako liek sa používa na liečbu svrabov a vší, vtedy sa nanáša na pokožku ako krém. Ako insekticíd sa môže nastriekať na odevy alebo siete proti komárom, zabije tak hmyz, ktorý sa týchto materiálov dotkne. Určite ho však nesmiete nanášať priamo na pokožku.

štípanec od komára, komár

Olej z citrónového eukalyptu

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) tento rastlinný produkt chráni pred komármi rovnako dobre ako repelenty obsahujúce DEET. Treba si však dať pozor na presné zloženie, účinný bude len p-Mentán-3,8-diol, respektíve para-mentán-3,8-diol.

Trávnik

Možno sa to zdá banálne, no pokosenie trávnika pred domom vie urobiť zázraky, najmä, ak sa v okolí povaľujú ešte aj kopy nahrnutého lístia. Tieto skrýše komárov treba odstrániť. Pomôcť môže aj kávová usadenina a odpad z čajových vrecúšok, ktoré treba vysypať na viacero miest v záhrade. Obmedzuje to reprodukciu komárov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Derka
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbPrírodovedecká fakulta Univerzity Komenského