Koronavírus na Slovensku naberá na sile, ale návšteva pápeža vraj nemá výrazný vplyv na nárast nakazených

Pápež František v Košiciach
Pápež František prechádza pomedzi veriacich v papamobile na štadióne Lokomotíva, kde sa stretol s mladými. Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer

Epidemická situácia sa naďalej veľmi rýchlo zhoršuje, informoval o tom riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík na tlačovej besede po zasadnutí vlády.

Tisíc prípadov denne

Od budúceho týždňa sa očakáva stabilne tisíc nových prípadov koronavírusových infekcií denne. Mišík zároveň informoval o tom, že šírenie koronavírusu u detí v školách, ktoré sa očakávalo, sa potvrdzuje.

Viac o téme: Koronavírus

„Incidencia výraznejšie vyskakuje najmä u rodičov školopovinných detí,” dodal šéf IZA. Návšteva pápeža Františka na Slovensku podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského nemala výrazný vplyv na nárast počtu prípadov v tomto týždni.

Stúpli výjazdy záchranárov

Čo sa týka situácie v nemocniciach, okolo osem až deväť percent z detekovaných prípadov si vyžaduje hospitalizáciu. Vidno to aj na výjazdoch záchrannej zdravotnej služby, ktoré stúpli najmä v Košickom a Prešovskom kraji.

„Nemocnice sú aktuálne zaplnené asi na deväť percent z toho maxima, ktoré sme videli počas predchádzajúcej vlny,” doplnil Mišík. Upozornil však, že niektoré nemocnice už teraz majú obsadenosť 25 percent, Ilavská nemocnica dokonca 40 percent kapacity z predošlej vlny.

Regionálni hygienici takisto informovali ministerstvo, že častým spúšťačom vzniku nových ohnísk sú oslavy a svadby. Mišík preto vyjadril prosbu, aby ľudia robili svadby najmä v exteriéroch, dodržiavali maximálne počty hostí a aby chránili najmä starších ľudí a rizikové skupiny obyvateľov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej MišíkPápež FrantišekVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Inštitút zdravotných analýz (IZA)Vláda SR